Tych obyczajów mogłeś nie znać.
Ukraina
Dawno, dawno temu uboga rodzina z Ukrainy nie miała pieniędzy, żeby wyprawić uroczystą kolację bożonarodzeniową. Wdowa z gromadką dzieci przygotowała tylko skromne posiłki. Na udekorowanie choinki nie wystarczyło już pieniędzy. Rano matkę obudził krzyk dzieci. Maluchy krzyczały z zachwytu. Otóż pająk utkał piękne pajęczyny na świątecznym drzewku i one wzięły je za specjalne dekoracje. Dzisiaj tradycja na Ukrainie nakazuje, żeby na choince pojawiły się pajęczyny. Jeśli nie prawdziwe, to sztuczne albo chociaż plastikowy pająk. Symbolizuje pomyślność w nadchodzącym roku.
Włochy
Mali Włosi kojarzą święta Bożego Narodzenia m.in. z dobrą czarownicą. Legenda głosi, że Trzej Królowie zabłądzili i u niej się zatrzymali na noc. Kiedy wyruszali w dalszą podróż nazajutrz, poprosili, aby czarownica udała się z nimi. Ona jednak odmówiła. Potem kobiecina się zastanowiła i postanowiła dołączyć do Mędrców. Nie znalazła ich. Podobno do dziś błąka się i ich szuka. Dzieci przed zaśnięciem wystawiają dla niej w widocznym miejscu poczęstunek. Gdy się budzą, smakołyków nie ma. Jest za to w tym miejscu podarunek od uprzejmej czarownicy.
Łotwa
Im straszniej, tym lepiej. Łotysze w świąteczną noc zakładają maski zwierząt i w nich wychodzą na ulice. Trochę przypomina to halloween, najupiorniejsze ze świąt. Kolędnicy chodzą od domu do domu w straszliwych strojach. Zombie, szkieletory, czarownice, upiory - to niektóre z nich.
Francja
Smakowałeś gałęzie z drzewa? Ciasto wyglądem przypominające właśnie gałęzie to ulubiony placek, który jest jedzony przez Francuzów, gdy przyjdą z pasterki.
Przeczytaj także: Jak do świąt się przygotować i nie zwariować?
Grecja
- Powiesimy świńską szczękę i nic złego nam nie grozi po nowym roku - uważają Grecy. W święta wieszają ją więc na haczyku w ścianie lub przyczepiają w innym miejscu. Ma odstraszyć złe moce od domowników i domu.
Słowacja
Rzucasz jedzeniem i jeszcze cię za to chwalą? To możliwe w święta na Słowacji. Tradycja nakazuje, żeby gospodarz (głowa rodziny) nabrał ulubionej wigilijnej potrawy na łyżkę i wycelował nią w sufit. Jeśli zostanie duża plama, to znak, że zbliżający się rok będzie pomyślny. Jeżeli plamy nie będzie, oj, trzeba mieć się na baczności w nowym roku.
Norwegia
Ukrywanie mioteł wpisało się w tradycje bożonarodzeniowe tego kraju. Nieukryta miotła w gwiazdkę zwiastuje domownikom pecha w nowym roku.
Czytaj e-wydanie »