Z czego jest wykonany stroik na Boże Narodzenie?
Potrzebne są trzy podstawowe elementy:
baza konstrukcyjna (np. naczynie, gąbka lub taca)
wypełnienie główne (gałązki lub rośliny)
dekoracje (figurki, bombki, wstążki, świece)
Konieczne są też materiały niezbędne do umocowania dekoracji, np. klej na gorąco, drucik florystyczny czy wykałaczki.
Przyda się też cierpliwość.
Jaka baza do stroika świątecznego na Boże Narodzenie?
Na bazę stroika świątecznego nadaje się głębokie naczynia (np. misa ceramiczna, wiklinowy koszyk, drewniana skrzynka, wiaderko metalowe, szklany pojemnik, donica), pudełko lub torba flower, świecznik, plaster drewna, drewniane sanki, taca lub gotowy podkład florystyczny. Możemy też użyć styropianowej formy, gdy decydujemy się na rośliny sztuczne lub po prostu ozdoby.
Jak wypełnić stroik?
Oprócz bazy, potrzebne jest wypełnienie. Możemy zastosować gałązki - żywe lub sztuczne (np. świerku, jodły, tui, ostrokrzewu). Najłatwiej jest je umieścić w gąbce florystycznej.
Do przygotowania stroika polecane są też "igiełkowe" rośliny doniczkowe - np. cyprys czy araukaria.
Do stroika nadają się też rośliny z kwiatami, owocami czy przebarwionymi liśćmi (np. azalia, skimia, kalanchoe, gwiazda betlejemska, amarylis).
Jakie dodatki do stroika?
Rośliny doniczkowe potrzebują tylko osłonki i kilku elementów dekoracyjnych.
Do tych igiełkowych roślin możemy zastosować światełka na drucikach, lekkie bombki, wstążki czy łańcuchy. Dekoracje można zamocować na gałązkach wykorzystując w tym celu drucik, sznurek, klej na gorąco lub wykałaczki.
Do przekształcenia roślin liściastych i kwiatów w stroik, przydadzą się bombki, ozdobne gałązki czy kwiaty, które umieszczamy na ziemi lub w nią wbijamy.
Dopełnieniem do roślin doniczkowych oraz stroika z gałązek mogą być też figurki, wstążki i świece.
Ozdoby powinny pasować do wnętrza. Jeśli lubimy elegancję i wrażenie porządku, należy postawić na spójne dekoracje. Stroiki warto dopasować kolorystycznie do głównego elementu dekoracyjnego - choinki. Można zastosować tę samą kolorystykę czy motywy. Super sprawdzają się złote, srebrne i czerwone dodatki. Hitem są też te naturalne, takie jak szyszki, suszone pomarańcze, laski cynamonu, oszronione gałązki itp. Jako dodatek często stosuje się gotowe figurki, m.in. sanki, renifery, narty, rękawiczki, zimowe skarpetki, łyżwy, Świętego Mikołaja, a także bombki, koraliki.
Jak zrobić stroik na Boże Narodzenie? - instrukcja krok po kroku
Florystki wykazują się niebywałą pomysłowością i starannością w wykonywaniu stroików. Jednak ich zakup to wydatek nawet kilkuset złotych. Możemy się więc podjąć wyzwania i wykonać stroik samodzielnie. Kluczowy będzie klej na gorąco, pomysł, cierpliwość, wybrana baza, dopełnienie i ozdoby. Wykonując stroik samodzielnie możesz sporo zaoszczędzisz, wykorzystać posiadane rzeczy (np. doniczkę, bombki, figurkę czy wstążkę). Poza tym masz pewność, że własny stroik będzie unikatowy. Zobacz w galerii jak krok po kroku zrobić stroik na Boże Narodzenie.
Czytaj w serwisie:
