Na razie jednak, jak podkreśla dyrektor DSR w Bydgoszczy - dr Andrzej Stachowiak, zniknęła "biała plama", jaką stanowił obszar powiatu żnińskiego nie objęty opieką paliatywną. - Podobnie sytuacja wyglądała do drugiej połowy 2006 roku w powiecie radziejowskim, który był drugą "białą plamą". Obecnie jednak, dzięki kontraktowi z oddziałem NFZ przewidującemu refundację paliatywnej opieki domowej dla 11 pacjentów z powiatu żnińskiego można powiedzieć, że mieszkańcy całego Kujawsko-Pomorskiego mają dostęp do tego typu świadczeń.
Nie odmówią pomocy
Zakontraktowana przez NFZ na 2007 rok miesięczna liczba pacjentów nie powinna jednak martwić rodzin, którym niezbędna jest pomoc specjalistów skupionych wokół hospicjum domowego.
- Nie odmawiamy nikomu, kto wymaga wsparcia naszego zespołu. W styczniu tego roku objęliśmy opieką 23 pacjentów z powiatu żnińskiego, w lutym - 22, a w marcu - 21 (dane do 23.03) - zapewniła Aleksandra Burchacka, z-ca dyr. ds. pielęgniarstwa specjalistycznego DSR w Bydgoszczy.
Poszukują specjalistów
Dom Sue Ryder w Bydgoszczy oferuje profesjonalną opiekę medyczną, rehabilitacyjną i psychosocjalną dla chorych oraz wsparcie ich rodzin bez względu na wiek, płeć i wyznanie. Placówka obejmuje opieką pacjentów z chorobami nowotworowymi, neurologicznymi, dystrofią mięśni, otępiennymi wieku podeszłego oraz innymi o charakterze postępującym i ograniczającym życie.
- Dla potrzeb hospicjum w Żninie poszukujemy lekarza, pielęgniarek, rehabilitanta (docelowo na cały etat) oraz - co niewykluczone - psychologa. Myślimy również o tym, aby naszą działalność "rozbudować" o poradnię dla osieroconych - poinformował dr A. Stachowiak.
Jak się dowiedzieliśmy, do tego czasu odbyło się już, w ramach wspomnianej poradni, spotkanie wyjazdowe we współpracy z parafią św. Floriana w Żninie, które adresowane było do osób przeżywających stratę bliskiej osoby. Do Żnina przyjechali psycholog oraz kapelan DSR w Bydgoszczy - ks. Wojciech Retman.
Sprzęt ulży w cierpieniu
Chorzy objęci opieką żnińskiego hospicjum oraz wszyscy pacjenci w potrzebie mogą korzystać z wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego. _- Magazyn znajduje się w Solcu Kujawskim. Mamy na przykład do dyspozycji wanny jeżdżące, łóżka rehabilitacyjne z elektroniką, materace odleżynowe, krzesła do wc, riksze elektryczne. Kaucja za łóżko to około 50 złotych - _usłyszeliśmy od dyrektora DSR.
Jednocześnie, jak podkreślił dr A. Stachowiak, nie wyklucza się, że w przyszłości część tego sprzętu byłaby do dyspozycji w Żninie, aby zminimalizować uciążliwości związane z jego transportem z Solca.
Z aukcji dla chorych
Uroczystemu otwarciu Hospicjum Domowego w Żninie, które odbyło się w sali sesyjnej starostwa, towarzyszyła aukcja prac wykonanych przez pacjentów Oddziału Dziennego Paliatywnego. Jej prowadzenia podjęły się Maria Zwolenkiewicz - dyrektor PCPR w Żninie i Józefa Błajet - przewodnicząca Rady Powiatu w Żninie.
Dochód z aukcji został przekazany dyrektorowi DSR z przeznaczeniem na zakup leków i środków opatrunkowych dla pacjentów hospicjum w Żninie.
Jak podkreśliła podczas tego spotkania Maria Zwolenkiewicz, jest pozytywna opinia Aleksandra Kmiećkowiaka - dyrektora Pałuckiego Centrum Zdrowia i Zbigniewa Jaszczuka - starosty żnińskiego, aby podjąć próbę organizacji hospicjum stacjonarnego w Żninie, które miałoby się znajdować na II piętrze szpitala. - Myślimy o organizacji hospicjum do 10 łóżek. Jeśli oczywiście pokonamy barierę finansową - powiedziała szefowa PCPR.
Gdzie po pomoc?__
Hospicjum Domowe w Żninie, ul. Żytnia 1 (Przychodnia Rodzinna). Zgłoszenia: lekarz - tel. 0691-53-00-07, pielęgniarka - tel. 0667-52-50-15. Hospicjum zapewnia specjalistyczną pomoc lekarską i pielęgniarską w domu pacjenta, a także możliwość wypożyczenia sprzętu rehabilitacyjnego. Świadczenia finansowane są w ramach kontraktów z NFZ.
