Na długiej liście świętych i błogosławionych Kościoła katolickiego, związanych z Polską, odnajdziemy również postaci mocno kojarzone z naszym regionem. Tu się urodzili lub mieszkali i działali, dając świadectwo wielkiej wiary, oddania Bogu i miłości wobec bliźnich. Ich duchowe dziedzictwo stanowi ważny element tożsamości regionalnej.
Wśród świętych i błogosławionych wyniesionych na ołtarze, a związanych z Kujawami i Pomorzem do najbardziej znanych należy patronka Polski Święta Jadwiga Królowa, która pięknie zapisała się w dziejach naszej ojczyzny. Patronuje też Inowrocławiowi, gdzie jej kult jest szczególnie widoczny. Odeszła bardzo młodo, ale w krótkim życiu zrobiła wiele dobrego, swoimi czynami dając przykład niezwykłej miłości do Boga i drugiego człowieka.
Z regionem kujawsko-pomorskim związani są również m.in. bł. biskup Michał Kozal, patron Włocławka, który zginął w hitlerowskim obozie w Dachau oraz bł. ks. Stefan Wincenty Frelichowski, który także zakończył życie w tym obozie. W gronie zamordowanych przez Niemców są także beatyfikowani księża Franciszek Dachtera, Wincenty Matuszewski, Józef Kurzawa, Stanisław Kubski i Marian Skrzypczak. Inne postaci otaczane kultem w Kujawsko-Pomorskiem to bł. Maria Karłowska, bł. Juta i bł. Stanisław Bydgosta.
Do nich zanosimy nasze modlitwy i za ich pośrednictwem wypraszamy łaski. Dokonania tych postaci dostarczają nam też wzorców postępowania nie tylko w wymiarze religijnym. Znajdziemy w nich wskazówki dotyczące drogi życiowej i poruszania się w dzisiejszym, coraz bardziej skomplikowanym świecie. Ideały i wartości, którym hołdowali mogą być dziś dla wielu inspiracją i ważnym drogowskazem. Ich życiorysy są piękne, ale też często tragiczne, świadczące o tym, że służba Bogu i ludziom wymaga również poświęcenia, cierpień, a nawet największej ofiary.
>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<
Droga do uznania kogoś za świętego lub błogosławionego jest długa.
Gdy umiera osoba powszechnie szanowana i uznawana za świętą, najczęściej rozwija się jej kult prywatny i wiara w wyproszone przez nią cuda. O takich osobach mówi się, że „umarły w opinii świętości”. Jeśli Kościół uważa podobnie, rozpoczyna badanie życia zmarłego i jego dokonań. Osoba taka musi osiągnąć doskonałość w stopniu heroicznym lub być męczennikiem, czyli oddać życie za wiarę. Proces prowadzony jest najpierw na poziomie diecezjalnym, a potem przez Stolicę Apostolską. Od rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego osobie zmarłej przysługuje tytuł sługi Bożego.
Beatyfikacja to zgoda na kult lokalny zmarłego: w danym kraju lub diecezji. Aby ktoś został beatyfikowanym, czyli uznanym za błogosławionego, potrzebny jest udokumentowany i uznany przez Kościół cud, uzyskany za jego wstawiennictwem. Kanonizacja, czyli uznanie za świętego, zezwala na kult w całym Kościele powszechnym. Wymaga ona potwierdzenia drugiego cudu. Musi on nastąpić już po ogłoszeniu dekretu o o beatyfikacji. W wypadku męczenników cuda nie są wymagane.
Na następnych stronach przedstawiamy sylwetki świętych i błogosławionych, związanych z naszym regionem. Kolejne – za tydzień.
Marmury i przystępne ceny. Zobacz kawiarnię o. Rydzyka od śr...
INFO Z POLSKI 22.06.2017 - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju