Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Konstytucji 3-go Maja. To święto państwowe i kościelne. Sprawdź, czy trzeba iść do kościoła

mz
3 maja co roku obchodzimy dwa święta. Sprawdź, czy 3 maja trzeba iść do kościoła.
3 maja co roku obchodzimy dwa święta. Sprawdź, czy 3 maja trzeba iść do kościoła. Lukasz Kaczanowski/zdjęcie ilustracyjne
3 maja obchodzimy w Polsce dwa święta: państwowe i kościelne. Czy to oznacza, że katolicy muszą iść do kościoła? Zobaczcie, czy święto 3 maja znajduje się na liście świąt nakazanych w kościele katolickim.

Święto 3-go Maja

3 maja to w Polsce bardzo szczególny dzień. Obchodzone są wtedy aż dwa święta: państwowe i kościelne.

Konstytucji 3-go Maja

Jedno z nich to Narodowe Święto Trzeciego Maja, zwane potocznie Świętem Konstytucji 3-go Maja. To polskie święto państwowe obchodzone w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja z 1791 roku. Święto Konstytucji zostało ustanowione w 1919, przywrócono je po okresie PRL w 1990. 3 maja to oficjalne święto państwowe i dzień ustawowo wolny od pracy. Oznacza to, że większość sklepów, a także urzędów oraz punktów usługowych jest tego dnia nieczynnych. W 2020 roku Święto 3-go Maja przypada w niedzielę, w którą - zgodnie z ustawą - obowiązuje zakaz handlu.

Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

3 maja obchodzone jest także święto kościelne. W kościele katolickim w Polsce 3 maja to Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Czy w związku z tym 3 maja trzeba iść do kościoła?

Czy w Wielkanoc trzeba iść do kościoła? Sprawdź, kiedy są święta nakazane, kiedy trzeba iść na mszę.

Czy w Wielkanoc trzeba iść do kościoła? Sprawdź, kiedy są św...

3 maja - czy trzeba iść do kościoła?

To święto nie znalazło się na liście świąt nakazanych przez kościół, w związku z czym katolicy nie mają obowiązku uczestniczenia 3 maja we mszy świętej. Przypomnijmy, że w religii katolickiej, obowiązkiem uczestnictwa we mszy świętej objęte są wszystkie niedziele, a także dni, zawarte na liście świąt nakazanych. Lista ta obejmuje:

  • 1 stycznia (Nowy Rok) - Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi,
  • 6 stycznia - Święto Trzech Króli,
  • VII Niedziela Wielkanocy (najczęściej w maju, święto ruchome) - Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego,
  • 60 dni po Wielkanocy (najczęściej w maju lub w czerwcu, święto ruchome przypadające w czwartek po Uroczystości Trójcy Przenajświętszej) - Boże Ciało,
  • 15 sierpnia - Matki Boskiej Zielnej,
  • 1 listopada - Wszystkich Świętych,
  • 25 grudnia - Boże Narodzenie.

Choć 3 maja nie ma obowiązku uczestnictwa we mszy św., tego dnia w kościołach w Polsce oczywiście odbywają się msze święte i uroczystości związane z Świętem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

W 2020 roku dzień 3 maja przypada jednak w niedzielę, co oznacza, że katolicy są zobligowani do pójścia do kościoła, jak w każdą niedzielę. W okresie trwającej pandemii koronawirusa sprawowanie praktyk religijnych w Polsce zostało jednak objęte reżimem sanitarnym. Do odwołania wprowadzono czasowe ograniczenie sprawowania kultu religijnego w miejscach publicznych, w tym w budynkach i innych obiektach kultu religijnego.

W myśl obowiązujących przepisów, od 20 kwietnia 2020:

  • w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, w budynku użyteczności publicznej przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego może znajdować się 1 uczestnik na 15 m2 powierzchni tego budynku, oprócz osób sprawujących kult religijny,
  • na cmentarzu może znajdować się nie więcej niż 50 uczestników podczas jednego pogrzebu, oprócz osób sprawujących kult religijny, osób dokonujących pochowania lub osób zatrudnionych przez zakład lub dom pogrzebowy.

Ponadto, osoby uczestniczące we mszy św. muszą stosować się do obowiązku zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych, a także są zobowiązane do zachowania odpowiedniej odległości od innych wiernych w kościele.

Z uwagi na zagrożenie zakażeniem koronawirusem podczas praktyk religijnych, biskupi wydali dyspensę od obowiązku uczestnictwa we mszy świętej. Oznacza to, że brak fizycznego uczestnictwa we mszy św. nie będzie grzechem. Wierni są zachęcani natomiast do duchowego uczestnictwa, poprzez transmisje mszy emitowane w telewizji i internecie.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska