Na wspólnej konferencji mówili o tym Michał Sztybel, wojewoda kujawsko-pomorski, Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy i Jan Karol Słowiński z Bydgoskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej (BYLOT).
Święto biało-czerwone
- Z radością mogę obwieścić, że tak ważne dla Polaków święto będzie dostępne dla mieszkańców i przez mieszkańców współtworzone. W organizację tego dnia włączył się samorząd i społeczeństwo, nie zabraknie pomocy marszałka oraz Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. To zresztą już kolejny raz, gdy wychodzimy do mieszkańców. Przypomnę, że wspólnie świętowaliśmy rocznice bycia w Unii Europejskiej, w NATO, powstania JFTC, Bydgoskiego Marca czy Powstania Warszawskiego - tłumaczył wojewoda.
- Święto Niepodległości nie ma barw politycznych, jest biało-czerwone, dla wszystkich. Nie tylko oficjalne obchody, ale też szereg atrakcji przygotowanych przez MCK, Młyny Rothera czy Muzeum Okręgowe mają zachęcić mieszkańców miasta i całego regionu do wspólnego świętowania. Dodam, że nie zabraknie imprez towarzyszących, w tym Biegu Niepodległości na 5 km, w którym ma startować 1500 osób, rajdu rowerowego oraz około 100 aktywności, które zaoferują bydgoskie szkoły - dodawał prezydent.
Rekonstruktorzy, zabytki i pieśni
W poniedziałek, 11 listopada od godz. 12.00 do 13.30 na Starym Rynku odbędą się uroczystości patriotyczne z ceremoniałem wojskowym (hymn, flaga, apel pamięci, salwa honorowa, wystąpienia, złożenie kwiatów i wieńców oraz wiązanka pieśni patriotycznych). Po tej części, od godz. 13.30 do 16.30 zaplanowano obywatelskie obchody święta, także na Starym Rynku.
- Przewidzieliśmy mnóstwo atrakcji. Będą pokazy rekonstruktorów, zabytkowych pojazdów, sprzętu wojskowego i uzbrojenia, mobilne muzeum, warsztaty kotylionów, koncert orkiestry dętej ZSE, pokaz mody 20-lecia międzywojennego, quizy, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z rozdawanego za darmo śpiewnika, występy artystyczne, w tym grupy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy UKW oraz kapeli Cynamony. Dla najmłodszych przygotowujemy przedszkole niepodległościowe z zajęciami plastycznymi - opowiadał Karol Słowiński z BYLOT-u. - Również złożymy kwiaty pod pomnikami zasłużonych bydgoszczan, planujemy też dwie gry miejskie i cztery spacery - dodawał.
Będzie konkurs i nowa formuła
W ramach obchodów odbędą się także wspomniane bieg (start o 11, meta ok. 11.45 na stadionie Zawiszy) i 18. Rowerowy Rajd Niepodległości (start o 7.50 na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy, z metą ok. 17.30 na Starym Rynku) oraz 29. turniej szachowy w BKS Chemik.
- Dodam, że przed głównymi uroczystościami, o godz. 11 w Katedrze Bydgoskiej odbędzie się msza święta w Intencji Ojczyzny - zapraszał Michał Sztybel.
Wojewoda zadeklarował również, że od przyszłego roku obchody Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia mają przyjąć nową formułę - charytatywnego koncertu z licytacjami na rzecz rodzin ofiar misji wojskowych. Pomysł uzyskał już akceptację gen. Artura Kępczyńskiego, szefa IWspSZ.
- W grudniu natomiast ogłosimy konkurs z nagrodami dla szkół na najciekawsze pomysły, jak świętować ważne przyszłoroczne wydarzenia i rocznice. Liczymy na duży odzew, wszak nie brakuje aktywnych nauczycieli z pomysłami - dodał Sztybel.
