Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Niepodległości w Chełmnie - część 2 [zdjęcia]

Monika Smól
Monika Smól
W Chełmnie najpierw odbył się koncert w szkole muzycznej, potem nastąpiło złożeniem wiązanek pod Pomnikiem Niepodległości i przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Chętni mieszkańcy mogli udać się podstawionym autobusem w pierwsze z tych miejsc. Anna Grzeszna-Kozikowska, historyk z Muzeum Ziemi Chełmińskiej, przygotowała dawkę historycznych faktów związaną z tym ważnym świętem:  Choć 11 listopada, Narodowe Święto Niepodległości, pierwotnie było czczone głównie w Warszawie i miało charakter uroczystości wojskowej (dzień zyskał rangę święta państwowego dopiero w 1937 roku), w okresie międzywojennym większość miast, miasteczek i wsi w sposób szczególny świętowało to wydarzenie. W Chełmnie w roku 1828 z okazji 10-lecia odzyskania niepodległości już 10 listopada miasto przyozdobione było barwami narodowymi, a w godzinach wieczornych na ulicach można było oglądać iluminacje, fajerwerki i capstrzyk na rynku, po którym złożono wieńce na Grobie Nieznanego Żołnierza. 11 listopada o godz. 10.30 na rynku odprawiona została msza św. polowa, której przewodniczył ks. Bernard Bączkowki, po niej rozpoczęła się defilada organizacji społecznych ze sztandarami.
W Chełmnie najpierw odbył się koncert w szkole muzycznej, potem nastąpiło złożeniem wiązanek pod Pomnikiem Niepodległości i przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Chętni mieszkańcy mogli udać się podstawionym autobusem w pierwsze z tych miejsc. Anna Grzeszna-Kozikowska, historyk z Muzeum Ziemi Chełmińskiej, przygotowała dawkę historycznych faktów związaną z tym ważnym świętem: Choć 11 listopada, Narodowe Święto Niepodległości, pierwotnie było czczone głównie w Warszawie i miało charakter uroczystości wojskowej (dzień zyskał rangę święta państwowego dopiero w 1937 roku), w okresie międzywojennym większość miast, miasteczek i wsi w sposób szczególny świętowało to wydarzenie. W Chełmnie w roku 1828 z okazji 10-lecia odzyskania niepodległości już 10 listopada miasto przyozdobione było barwami narodowymi, a w godzinach wieczornych na ulicach można było oglądać iluminacje, fajerwerki i capstrzyk na rynku, po którym złożono wieńce na Grobie Nieznanego Żołnierza. 11 listopada o godz. 10.30 na rynku odprawiona została msza św. polowa, której przewodniczył ks. Bernard Bączkowki, po niej rozpoczęła się defilada organizacji społecznych ze sztandarami. Czytelnik
W Chełmnie najpierw odbył się koncert w szkole muzycznej, potem nastąpiło złożeniem wiązanek pod Pomnikiem Niepodległości i przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Chętni mieszkańcy mogli udać się podstawionym autobusem w pierwsze z tych miejsc. Anna Grzeszna-Kozikowska, historyk z Muzeum Ziemi Chełmińskiej, przygotowała dawkę historycznych faktów związaną z tym ważnym świętem: Choć 11 listopada, Narodowe Święto Niepodległości, pierwotnie było czczone głównie w Warszawie i miało charakter uroczystości wojskowej (dzień zyskał rangę święta państwowego dopiero w 1937 roku), w okresie międzywojennym większość miast, miasteczek i wsi w sposób szczególny świętowało to wydarzenie. W Chełmnie w roku 1828 z okazji 10-lecia odzyskania niepodległości już 10 listopada miasto przyozdobione było barwami narodowymi, a w godzinach wieczornych na ulicach można było oglądać iluminacje, fajerwerki i capstrzyk na rynku, po którym złożono wieńce na Grobie Nieznanego Żołnierza. 11 listopada o godz. 10.30 na rynku odprawiona została msza św. polowa, której przewodniczył ks. Bernard Bączkowki, po niej rozpoczęła się defilada organizacji społecznych ze sztandarami.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska