Skontaktowała się z nami pani Marta z Bydgoszczy.
- Do kiedy należy wykorzystać wolne za święto 3 maja? Czy można to zrobić przed tym terminem, na przykład 30 kwietnia? Utarło się, że dni wolne zawsze odbiera się po święcie. Jednak słyszałam, że kodeks pracy dopuszcza możliwość odbioru wolnego także przed tą datą. Czy to prawda? - dopytuje nasza Czytelniczka.
Odbiór dnia wolnego za święto - takie są przepisy kodeksu pracy
Waldemar Adametz, zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Bydgoszczy, zaznacza, że zgodnie z art. 130 § 2 kodeksu pracy, każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.
Dzień wolny z tytułu święta przypadającego w sobotę dla pracowników zatrudnionych przez przeciętnie pięć dni w tygodniu pracodawca powinien wyznaczyć w przyjętym okresie rozliczeniowym, którym pracownicy są objęci.
- Udzielenie dnia wolnego z tego tytułu może zatem nastąpić zarówno przed dniem świątecznym obniżającym wymiar czasu pracy, np. 30 kwietnia, jak też po takim dniu. Pracodawca pamiętać jedynie musi, aby obniżenie obowiązującego pracowników wymiaru czasu pracy poprzez oddanie im dodatkowego dnia wolnego miało miejsce w okresie rozliczeniowym, w którym takie święto występuje - podsumowuje Waldemar Adametz.
Warto zaznaczyć, że w 2025 roku w sobotę przypada jeszcze 1 listopada. Za Święto Zmarłych pracownikowi również należy się dzień wolny.
