Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto pracy w Toruniu [zobacz zdjęcia]

mf, mz
Kilkadziesiąt osób, głównie działaczy SLD w Toruniu, z okazji 1 Maja, Święta Ludzi Pracy, spotkało się na krótkim wiecu. Złożyli kwiaty w miejscu, gdzie kiedyś znajdowała się tablica poświęcona Julianowi Nowickiemu, członkowi Komunistycznej Partii Polski, który zginął 8 czerwca 1936 podczas demonstracji w Toruniu. 31 lipca 2012 roku tablicę z Alei Solidarności przeniesiono na Cmentarz Komunalny przy ulicy Grudziądzkiej w Toruniu. Dzisiaj w nieco innej formie tymczasowo powróciła na dawne miejsce. SLD chce, by pozostała na dłużej. Podczas wiecu świętowano także rocznicę wstąpienia Polski Do UE 1 maja 2004 roku.Dzień 1 maja jest nazywany również Świętem Pracy i Międzynarodowym Dniem Solidarności Ludzi Pracy. Na całym świecie obchodzony jest właśnie pierwszego dnia maja. Jest to międzynarodowe święto klasy robotniczej, czyli wszystkich ludzi pracy.Święto Pracy wprowadziła w 1889 II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 w amerykańskim Chicago podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy. Z kolei w Polsce uznawane jest za święto państwowe od 1950 roku. W czasach PRL 1 maja organizowano tzw. pochody pierwszomajowe. Tego dnia ludzie nie szli do pracy, tylko z transparentami wychodzili na ulice. Również uczniowie w szkołach mieli wolne, by mogli uczestniczyć w pochodach, które były organizowane dla uczczenia międzynarodowego święta klasy robotniczej, ale tak naprawdę miały cel propagandowy - podtrzymywały kult świetności PRL-u.INFO Z POLSKI odc. 32 - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju (21-27. kwietnia 2017)
Kilkadziesiąt osób, głównie działaczy SLD w Toruniu, z okazji 1 Maja, Święta Ludzi Pracy, spotkało się na krótkim wiecu. Złożyli kwiaty w miejscu, gdzie kiedyś znajdowała się tablica poświęcona Julianowi Nowickiemu, członkowi Komunistycznej Partii Polski, który zginął 8 czerwca 1936 podczas demonstracji w Toruniu. 31 lipca 2012 roku tablicę z Alei Solidarności przeniesiono na Cmentarz Komunalny przy ulicy Grudziądzkiej w Toruniu. Dzisiaj w nieco innej formie tymczasowo powróciła na dawne miejsce. SLD chce, by pozostała na dłużej. Podczas wiecu świętowano także rocznicę wstąpienia Polski Do UE 1 maja 2004 roku.Dzień 1 maja jest nazywany również Świętem Pracy i Międzynarodowym Dniem Solidarności Ludzi Pracy. Na całym świecie obchodzony jest właśnie pierwszego dnia maja. Jest to międzynarodowe święto klasy robotniczej, czyli wszystkich ludzi pracy.Święto Pracy wprowadziła w 1889 II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 w amerykańskim Chicago podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy. Z kolei w Polsce uznawane jest za święto państwowe od 1950 roku. W czasach PRL 1 maja organizowano tzw. pochody pierwszomajowe. Tego dnia ludzie nie szli do pracy, tylko z transparentami wychodzili na ulice. Również uczniowie w szkołach mieli wolne, by mogli uczestniczyć w pochodach, które były organizowane dla uczczenia międzynarodowego święta klasy robotniczej, ale tak naprawdę miały cel propagandowy - podtrzymywały kult świetności PRL-u.INFO Z POLSKI odc. 32 - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju (21-27. kwietnia 2017) Sławomir Kowalski
Kilkadziesiąt osób złożyło kwiaty w miejscu, w którym znajdowała się tablica upamiętniająca Juliana Nowickiego.

Kilkadziesiąt osób, głównie działaczy SLD w Toruniu, z okazji 1 Maja, Święta Ludzi Pracy, spotkało się na krótkim wiecu. Złożyli kwiaty w miejscu, gdzie kiedyś znajdowała się tablica poświęcona Julianowi Nowickiemu, członkowi Komunistycznej Partii Polski, który zginął 8 czerwca 1936 podczas demonstracji w Toruniu.

31 lipca 2012 roku tablicę z Alei Solidarności przeniesiono na Cmentarz Komunalny przy ulicy Grudziądzkiej w Toruniu. Dzisiaj w nieco innej formie tymczasowo powróciła na dawne miejsce. SLD chce, by pozostała na dłużej. Podczas wiecu świętowano także rocznicę wstąpienia Polski Do UE 1 maja 2004 roku.

Dzień 1 maja jest nazywany również Świętem Pracy i Międzynarodowym Dniem Solidarności Ludzi Pracy. Na całym świecie obchodzony jest właśnie pierwszego dnia maja. Jest to międzynarodowe święto klasy robotniczej, czyli wszystkich ludzi pracy.

Święto Pracy wprowadziła w 1889 II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 w amerykańskim Chicago podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy. Z kolei w Polsce uznawane jest za święto państwowe od 1950 roku.

W czasach PRL 1 maja organizowano tzw. pochody pierwszomajowe. Tego dnia ludzie nie szli do pracy, tylko z transparentami wychodzili na ulice. Również uczniowie w szkołach mieli wolne, by mogli uczestniczyć w pochodach, które były organizowane dla uczczenia międzynarodowego święta klasy robotniczej, ale tak naprawdę miały cel propagandowy - podtrzymywały kult świetności PRL-u.

INFO Z POLSKI odc. 32 - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju (21-27. kwietnia 2017)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska