Te i wiele innych osób, spotkało się z okazji jubileuszu istnienia instytucji. Pochwałom nie było końca. Wiele z nich skierowano pod adresem Andrzeja Budziaka, od 14 lat pełniącego funkcję dyrektora kompleksu (pierwszym był Janusz Grabowski), a także - o czym należy pamiętać - pracowników. Dzięki nim pałac zyskał renomę. Tu przyjeżdżają najwięksi artyści nie tylko z kraju, ale i ze świata. Pałac dziś to nie tylko lokalne, ale i wojewódzkie centrum kultury. Był on niegdyś własnością rodziny Skórzewskich. W 1928 roku uznano go za zabytek. 30 kwietnia 1994 r. wraz z przylegającym do niego parkiem i innymi obiektami, stał się siedzibą instytucji kultury. Od 1 stycznia 2013 r. jego organem prowadzącym jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.
Jubileusz był doskonałą okazją do podziękowań. Te od marszałka województwa, reprezentowanego przez wspomnianego Edwarda Hartwicha, powędrowały do: Andrzeja Budziaka, Alfredy Kali - księgowej, Sylwii Kruszki- specjalistki do spraw gastronomii, Jerzego Nowaka - elektryka i Romana Świtały - kierowcy. Także dyrektor kompleksu, każdego pracownika docenił, wręczając list gratulacyjny. Do części powędrowały nagrody pieniężne. Ci również nagrodzili swojego szefa. Złożyli życzenia, wręczyli kwiaty i tort w kształcie pałacu. Wykonała go Edyta Chróśniak.
Jubileusz swoją obecnością uświetniła m.in. aktorka Emilia Krakowska oraz Adrianna Poniecka-Piekutowska, pierwsza i wieloletnia dyrektorka Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego (wraz z Edwardem Harwichem, za wsparcie i przyjaźń dla pałacu, otrzymała w dniu jubileuszu pamiątkową statuetkę Atlasa). Kompozytor też był gościem pałacu. Z okazji jubileuszu przesłał list gratulacyjny. Na skrzypcach przepięknie zagrała Patrycja Piekutowska.
A skoro obchodziliśmy rocznicę istnienia instytucji, nie zabrakło tradycyjnego "Sto lat" lampki szampana i kolejnego, tym razem jubileuszowego tortu.
Czytaj e-wydanie »