https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pałac Lubostroń świętował 30-lecie jako instytucja kultury. Od 2023 roku to pomnik historii. Oto relacja z uroczystości

Iwona Góralczyk
W trakcie uroczystości została m.in. odsłonięta tablica informująca o tym, że od 2023 roku zespół pałacowo-parkowy w Lubostroniu na mocy rozporządzenia prezydenta RP został wpisany na prestiżową listę pomników historii
W trakcie uroczystości została m.in. odsłonięta tablica informująca o tym, że od 2023 roku zespół pałacowo-parkowy w Lubostroniu na mocy rozporządzenia prezydenta RP został wpisany na prestiżową listę pomników historii Iwona Góralczyk
30 lat temu zespół pałacowo-parkowy w Lubostroniu został siedzibą instytucji kultury obecnie prowadzonej przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego. Uroczystość, która odbyła się we wtorek, 26 listopada 2024 r., była okazją do wspomnień, ale i wyróżnień oraz podziękowań za rozwój i budowanie marki tego ważnego na mapie naszego regionu obiektu. Przypieczętowaniem działań jest fakt, że od 2023 roku pałac wpisany jest na prestiżową listę pomników historii.

W uroczystości jubileuszowej wzięło udział wielu gości, którzy przez lata wspierali w rozwoju i codziennej działalności Pałac Lubostroń.

Wojewoda Michał Sztybel podkreślił, że to miejsce, dzięki temu, że jest instytucją kultury i jest finansowane przez władze województwa, służy wszystkim mieszkańcom oraz turystom.

- Życzę, aby ta marszałkowska instytucja kultury nadal rozkwitała i pielęgnowała historię regionu. Pamiętajmy o naszej przeszłości - powiedział z kolei członek zarządu województwa Dariusz Kurzawa.

Nagrody marszałka województwa otrzymały pracujące w Lubostroniu od lat:

  • Renata Beck-Szymańska
  • Sylwia Kruszka
  • Karolina Malak

Aleksandra Nowakowska, obecna dyrektor Pałacu Lubostroń, podziękowała i wręczyła specjalne wyróżnienia osobom, które miały szczególny wkład w rozwój instytucji kultury.

Wśród docenionych był Andrzej Budziak, emerytowany dyrektor Pałacu Lubostroń, mający wielkie zasługi na tym polu.

- Chciałbym, aby pałac był pokazywany w jak najszerszym horyzoncie. Pamiętajcie, że zostawiłem tu swoje niespełna ćwierć wieku. Przez te minione lata uratowaliśmy nie tylko park (co było szczególnie dotkliwe po nawałnicach w 2017 roku), ale i cały obiekt. Zabiegi, aby Pałac Lubostroń stał się pomnikiem historii, trwały wiele lat. Z wielką satysfakcją przyjąłem wiadomość, że to się udało. Dziś spoczywa na nas obowiązek, aby hasło "Sobie przyjaciołom i potomnym" wciąż było aktualne. Skórzewscy, budując ten pałac, mówili, że to jest modlitwa o wolną Ojczyznę. To jest symbol. I rzeczywiście znajdziemy tu wiele elementów patriotycznych. U góry, na kopule, postawiono Atlasa, który z lekkością trzyma kulę ziemską. On ma mówić wszystkim, że jeżeli czegoś bardzo pragniesz, jedną ręką to dźwigniesz, ale musisz te starania najpierw poczynić - powiedział Andrzej Budziak.

W części artystycznej jubileuszowego koncertu wystąpili pianista, utalentowany młody żninianin Damian Leśniewski, zespół Magic Tenors z Ukrainy i kwartet smyczkowy Virtuso.

Pałac Lubostroń świętował 30-lecie jako instytucja kultury. Oto relacja z uroczystości:

Pałac w Lubostroniu jest perłą klasycyzmu. Jego budowa, na zlecenie Fryderyka Skórzewskiego, zakończyła się w 1800 roku. W XIX i na początku XX wieku był ważnym i prężnym centrum krzewienia narodowej kultury, sztuki i wartości patriotycznych.
Po II wojnie światowej służył m.in. Funduszowi Wczasów Pracowniczych, a od 1977 roku został częścią miejscowego państwowego gospodarstwa rolnego. W 1994 roku ówczesny wojewoda bydgoski utworzył w tym miejscu instytucję kultury, prowadzoną najpierw przez samorząd powiatu żnińskiego, a obecnie przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.

Najważniejszymi wydarzeniami organizowanymi przez Pałac Lubostroń są:

  • majówka jazzowa,
  • konkurs pojazdów konnych
  • koncerty patriotyczne

W zabytkowych wnętrzach gościli m.in. Krzysztof Penderecki, Jerzy Maksymiuk, Vadim Brodski, Rafał Blechacz, Maja Komorowska i Emilia Krakowska.

W powiecie żnińskim, oprócz Pałacu Lubostroń, pomnikiem historii jest także Muzeum Archeologiczne w Biskupinie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska