Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świętujemy 104. rocznicę powrotu Bydgoszczy do Macierzy. Jaki jest plan obchodów?

OPRAC.:
Ewa Czarnowska-Woźniak
Ewa Czarnowska-Woźniak
Oryginał pomnika Najświętszego Serca Pana Jezusa ufundowany został przez społeczeństwo miasta w 1932, zburzyli go Niemcy na początku II wojny światowej. Staraniem TMMB odbudowano go w 2010 roku, odtąd stał się miejscem wielu uroczystości organizowanych przez miłośników miasta. Nie inaczej będzie w 104. rocznicę powrotu Bydgoszczy do Macierzy
Oryginał pomnika Najświętszego Serca Pana Jezusa ufundowany został przez społeczeństwo miasta w 1932, zburzyli go Niemcy na początku II wojny światowej. Staraniem TMMB odbudowano go w 2010 roku, odtąd stał się miejscem wielu uroczystości organizowanych przez miłośników miasta. Nie inaczej będzie w 104. rocznicę powrotu Bydgoszczy do Macierzy Fot. Archiwum/T. Czachorowski
Obok oficjalnych, miejskich obchodów 104.rocznicy powrotu naszego miasta do wolnej Polski, swoje uroczystości, dopełniające miejski program przygotowało również Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy. Prezentujemy ich szczegóły.

- 20 stycznia 1920 roku Bydgoszcz wróciła do Macierzy po blisko półtorawiekowej niewoli. Było to wielkie wydarzenie w historii naszego miasta poprzedzone bohaterskim wkładem w dzieło Powstania Wielkopolskiego. Z wdzięczności społeczeństwo Bydgoszczy ufundowało pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa, który został odsłonięty 2 października 1932 roku w centrum placu Poznańskiego - przypomina Jerzy Derenda z TMMB.

Monument górujący nad miastem został wyburzony przez Niemców w październiku 1939 roku. Po długoletnich staraniach Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy, odbudowano go i odsłonięto 24 czerwca 2010 roku na wzgórzu przy ul. Seminaryjnej.

To też może Cię zainteresować

Z okazji 104 rocznicy odzyskania niepodległości przez Bydgoszcz, 21 stycznia 2024 roku (niedziela) o godz. 12 w kościele pw. Świętej Trójcy odbędzie się msza święta z podziękowaniem Opatrzności Bożej za przywrócenie niepodległości oraz w intencji Bydgoszczy i bydgoszczan.

Program uroczystości miłośników Bydgoszczy

- Pieśni religijne zaśpiewa Schola Liturgiczna „Corda Cordis” pod dyrekcją Agnieszki Peplińskiej. Następnie uczestnicy przejdą pod pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa. Tutaj o godz. 13 odbędzie się manifestacja mieszkańców miasta. Uczestniczyć będą w niej poczty sztandarowe i delegacje instytucji oraz organizacji. Uroczystość rozpocznie odegranie hymnu Polski przez Romana Biskupskiego. W uroczystości uczestniczyć będą m.in. przedstawiciele delegacji Związku Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka J. Piłsudskiego, Klubu Inteligencji Katolickiej z por. w stanie spoczynku Tadeuszem Furgałem, ppłk. Henryk Nazarewicz, członek ZW Związku Oficerów Rezerwy RP, Eugeniusz Michał Andrzejewski, prezes ZW Związku Inwalidów Wojennych RP - informuje Jerzy Derenda. - Pod pomnikiem złożone zostaną wieńce i kwiaty. Całość zakończy modlitwa dziękczynna poprowadzona przez ks. proboszcza Parafii pw. Świętej Trójcy, dr. kanonika Janusza Tomczaka oraz hejnał Bydgoszczy na trąbce w wykonaniu Romana Biskupskiego.

Ważne dla bydgoszczan

Miejskie obchody rozpoczęły się szeregiem imprez już w piątek, główne punkty programu jubileuszowego zostały zaplanowane na 20 stycznia. Przed południem złożone zostaną kwiaty na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy oraz pod tablicą upamiętniającą generała Józefa Dowbora-Muśnickiego. Po mszy św. w Katedrze Bydgoskiej o godz. 13 rozpoczną się uroczystości na Starym Rynku. Po ceremoniale wojskowym i złożeniu kwiatów pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa do wspólnego muzykowania zaprosi bydgoszczan Kapela Podwórkowa "Ferajna Bydgoska".
Mieszkańcy Bydgoszczy będą mogli zaśpiewać wspólnie z zespołem m.in. „Rozkwitały pąki białych róż” czy „Wojenko, wojenko…”. W pokazie musztry oraz prezentacji historycznego ekwipunku wezmą udział rekonstruktorzy z Ochotniczej Kompani Wielkopolskiej. W sobotę w Teatrze Kameralnym od godz. 14 czekać będzie też połączony tematycznie z obchodami niepodległościowymi "Dzień Babci i Dziadka - śladami bydgoskich historii i legend", natomiast o godz. 18 na Barce Lemara rozpocznie się tradycyjna potańcówka w stylu międzywojnia "pod ferdeką".

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Świętujemy 104. rocznicę powrotu Bydgoszczy do Macierzy. Jaki jest plan obchodów? - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska