Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sytuacja na rynku pracy w powiecie golubsko-dobrzyńskim

KR
Dyrektor PUP Jarosław Zakrzewski podczas sesji Rady Powiatu przedstawił najważniejsze informacje dotyczące rynku pracy
Dyrektor PUP Jarosław Zakrzewski podczas sesji Rady Powiatu przedstawił najważniejsze informacje dotyczące rynku pracy KR
Najniższa liczba osób bezrobotnych w historii PUP w Golubiu-Dobrzyniu i aż 40 proc. zarejestrowanych, którzy nie są zainteresowani podjęciem pracy – to tylko część zaskakujących danych dotyczących lokalnego rynku pracy.

- Sytuacja na rynku pracy się zmienia. Od 2012 roku mamy tendencję spadkową jeśli chodzi o bezrobocie. Na koniec roku mieliśmy w naszym powiecie zarejestrowanych 1892 bezrobotnych. W czerwcu, w okresie prac sezonowych była to liczba około 1700 osób. To najniższe wyniki w historii PUP, od 1999 roku – wyjaśnia dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Golubiu-Dobrzyniu Jarosław Zakrzewski.

Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Grabowski był zainteresowany w jakich latach bezrobotnych było najwięcej. Okazuje się, że w latach 1999-2000. Było wówczas zarejestrowanych około 5200 osób. Na przestrzeni lat liczba ta spadła prawie trzykrotnie.

Jakie bezrobocie?
Stopa bezrobocia w naszym powiecie w czerwcu minionego roku wynosiła 9,4 proc., a na koniec roku 10,3 proc. W skali województwa były to wyniki – 8,9 i 8,8 proc.

- Jeśli chodzi o wyniki powiatów w województwie, plasujemy się w środkowych pozycjach, tuż za Świeciem. Gorsze wyniki są w powiatach położonych na południu województwa. Nasze województwo, niestety ma jeden z gorszych wyników w kraju jeśli chodzi o stopę bezrobocia – przyznaje Jarosław Zakrzewski.

W większości gmin w powiecie bezrobocie spadło. W Radominie liczba bezrobotnych się nie zmieniła. Tylko w gminie Golub-Dobrzyń odnotowano wzrost – o 5 osób.

- Najwięcej osób zarejestrowanych to grupa w wieku 30-50 lat. Najmniej to osoby powyżej 50 roku życia, co nas cieszy, ponieważ osobom dojrzałym najtrudniej odnaleźć się na rynku pracy, przekwalifikować, zdobyć nowe kompetencje lub dopiero zaczynać zbierać doświadczenia zawodowe – mówi dyrektor urzędu pracy.

Nie chcą pracować
Zgodnie z prawem bezrobotnym zarejestrowanym w PUP dopasowane są tzw. profile pomocy. Dzięki temu łatwiej dopasować formy wsparcia.

Profil I to głównie pośrednictwo pracy. Taki status w naszym powiecie ma 2,4 proc. zarejestrowanych. Profil pomocy II to usługi i instrumenty rynku pracy, działania aktywizacyjne oraz inne formy pomocy. W golubsko-dobrzyńskim PUP profil ten ma 58 proc. bezrobotnych. Profil pomocy III to najszersza pomoc, Program Aktywizacja i Integracja, działania aktywizacyjne, programy specjalne, skierowane do zatrudnienia wspieranego u pracodawcy lub podjęcia pracy w spółdzielni socjalnej oraz poradnictwo zawodowe. U nas to 39 procent zarejestrowanych.

Niestety około 40 proc. bezrobotnych nie jest zainteresowanych podjęciem pracy. Są w rejestrze, by mieć ubezpieczenie lub korzystać ze świadczeń ośrodków pomocy społecznej.

Główną formą wsparcia udzielanego bezrobotnym są staże. Coraz mniej przyznawanych jest dotacji na otwarcie działalności gospodarczej. Zmniejszenie liczby bezrobotnych skutkuje zmniejszeniem środków na aktywizację zawodową.

Zwiększa się liczba pracujących w naszym powiecie cudzoziemców. W minionym roku złożono 730 oświadczeń (liczba wzrosła z 280) o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Są to głównie obywatele Ukrainy, ale także Białorusi, Gruzji.

Stop Agresji Drogowej, odcinek 7. Włos się jeży na głowie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska