
„Gruby samochód” (2001)
Zanim powstał „Gruby dom”, Wurm realizował ten sam temat artystyczny w odniesieniu do samochodów. Podczas gdy wiele osób kupuje wielkie samochody, żeby zwrócić na siebie uwagę i podkreślić swój status, artysta prezentuje absurdalny pojazd, który jest wielki w nieatrakcyjny sposób.
Licencja

Grube samochody Wurma (których powstała cała seria) mogą się też kojarzyć z powszechnym w krajach rozwiniętych problemem otyłości. Do stworzenia swoich dzieł autor użył m.in. styropianu oraz pianki poliuretanowej, które następnie polakierował.
Licencja

„Wąski dom” (2010)
„Wąski dom” ma oddawać to, jak czuł się Wurm, dorastając w Austrii tuż po drugiej wojnie światowej. Artysta odtworzył dom swoich rodziców, wyposażony w stylu lat 50., jednak zwęził cały budynek. Klaustrofobia, jaką mogą odczuwać odwiedzający, ma przypominać ponurą powojenną atmosferę.
Licencja
Również wnętrze budynku zostało odpowiednio „ściśnięte”, co powoduje, że zdjęcia ze środka obiektu sprawiają wrażenie rozciągniętych w programie graficznym. „Wąski dom” ma wyrażać m.in. poczucie stłamszenia i uwięzienia, jakie artysta często odczuwał jako dziecko, dorastając tuż po wojnie.