Dobra współpraca szefa i asystenta przynosi wymierne korzyści nie tylko zespołowi, ale i całej instytucji czy firmie. Istotny jest zatem przejrzysty system pracy oraz skuteczna komunikacja między nimi.
System współpracy jest zazwyczaj narzucany przez przełożonego. Od asystentów oczekuje się natomiast elastyczności, czyli umiejętności dostosowania się do metod organizacji pracy preferowanych przez menedżera. Jednak skuteczna współpraca szefa i asystenta zależy też od samego przełożonego, który zamiast sztywnego trzymania się stosowanego dotychczas stylu pracy, powinien dążyć do znalezienia kompromisu, czyli metody, która ułatwi wykonywanie obowiązków obydwu stronom i jednocześnie podniesie efektywność współpracy.
Mówiąc o dobrej współpracy zespołu tworzonego przez menedżera i asystenta, należy mieć na uwadze konieczność ich wspólnej pracy przez osiem (a nawet więcej) godzin dziennie. Toteż ważne są nie tylko efekty, ale i komfort współpracy.
W przypadku działań zespołu decydują o nim głównie jasno określone zasady współpracy oraz sprecyzowane wymagania i oczekiwania każdego z członków. Niebagatelną rolę pełni tutaj umiejętnie przeprowadzona przez szefa ocena pracownika.
Wysokie umiejętności menedżerskie szefa oraz cechująca się ambicją i wytrwałością postawa podwładnego, zwiększają prawdopodobieństwo awansu asystenta na samodzielne i atrakcyjne stanowisko.
Szef i asystent
(d-ka)
Kluczowym obowiązkiem każdego asystenta, bez względu na specyfikę stanowiska, jest świadczenie pomocy administracyjnej oraz merytoryczne wsparcie przełożonego.