Henryk Sobczak zapowiada, że jeszcze są wolne miejsca na najbliższe szkolenie 4 października w Strzelcach Dolnych u państwa Iwanowskich. - Chętne osoby winny zgłosić swój udział do Anny Iwanowskiej - tel. 600367472 mail: [email protected]. Ocena pierwszych dwóch szkoleń przez koleżanki biorące udział z KGW jest bardzo wysoka - wskazuje prezes Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bydgoszczy.
Kolejne szkolenie poświęcone sprzedaży bezpośredniej jest planowane 11 października dla Mogilna i Inowrocławia w siedzibie WZRKiOR w Inowrocławiu ul. Jacewska 164. To najbliższe jest adresowane przede wszystkim dla rejonów Bydgoszczy i Świecia.
Warunkiem udziału w projekcie jest zgłoszenie swojego uczestnictwa do koordynatora regionalnego poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego i przesłania na adres e-mail: [email protected]
"Złożoność przepisów regulujących wszystkie znane formy sprzedaży bezpośredniej dotyczących wymogów formalnych, weterynaryjnych, higieniczno – sanitarnych oraz aspektów podatkowych jest wyjątkowo duża. Aby prawo w tym zakresie nie pozostawało „martwe” a rolnicy z naszego województwa mogli skorzystać z nowych, korzystnych dla nich rozwiązań istnieje pilna potrzeba zorganizowania skutecznej kampanii informacyjno- szkoleniowej".
Program szkolenia przewiduje następują punkty:
9:30 -10:00 - rejestracja uczestników
10:00 -11: 30 Wykład : Krótkie łańcuchy dostaw-warunki i zasady sprzedaży żywności w ramach:
- 1. dostaw bezpośrednich
- 2. sprzedaży bezpośredniej
- 3. działalności marginalnej, lokalnej i ograniczonej
11:30 – 11:45 przerwa kawowa
11:45 – 12:30 Wykład: Innowacyjne rozwiązania w zakresie produkcji i sprzedaży żywności w ramach rolniczego handlu detalicznego.
- 1. Wymogi formalne i zakres działalności w ramach rolniczego handlu detalicznego,
- 2. Rejestracja i nadzór nad działalnością w ramach rolniczego handlu detalicznego,
- 3. Podstawowe wymogi weterynaryjne i higieniczno-sanitarne w ramach rolniczego handlu detalicznego.
12:30 – 13:00 przerwa obiadowa
13:00 – 13:45 Wykład : Przedsiębiorczość na wsi:
- 1. Obowiązki podatkowe rolników.
- 2. Obowiązki podatkowe przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą.
- 3. Ubezpieczenie w KRUS.
Promocja wsi jako miejsce do życia i rozwoju zawodowego.
14:00 – 15:30 Wykład: Wspieranie przedsiębiorczości na obszarach wiejskich – zasady przyznawania pomocy w ramach działań PROW: „Restrukturyzacja małych gospodarstw” „Przetwórstwo i marketing produktów rolnych” - nabór tematyczny (rolnicy).
Podsumowanie szkolenia.