Na czym polega akcja "Szlachetna paczka?". To pomysł Stowarzyszenia Wiosna, które już po raz ósmy w Polsce i po raz trzeci w Toruniu organizuje przed Świętami Bożego Narodzenia akcję, której celem jest pomoc osobom potrzebującym.
Zasady są proste. Co roku przed Świętami Bożego Narodzenia wolontariusze stowarzyszenia zbierają szczegółowe informacje o potrzebujących rodzinach z danego regionu.
Są to rodziny, które doświadczył los: której członkowie chcą pracować, ale nie mogą znaleźć pracy albo np. rodziny, w których wychowują się osoby chore.
Wolontariusze odwiedzają potrzebujące rodziny i zbierają szczegółowe informacje o ich potrzebach.
Proszą nawet o klapki na basen
Następnie lista osób potrzebujących, wraz z informacjami o tym, czego konkretnie one potrzebują, zostaje umieszczona się na stronie internetowej: http://wiosna.org.pl/ szlachetnapaczka/pl/
- W oparciu o tę listę szukamy osób, które chcą zrobić dla konkretnej rodziny paczkę na święta - tłumaczy Aleksandra Blachowska ze Stowarzyszenia Wiosna. - Darczyńcami mogą być osoby indywidualne, całe rodziny, uczniowie, wspólnoty parafialne, pracownicy firm. Przygotowane paczki trafią do naszych magazynów, a potem wolontariusze rozwożą je do osób potrzebujących.
Potrzeby rodzin są różne: jedni proszą o żywność, inni o pościel, książki, środki czystości albo o wymarzony samochodzik dla dziecka czy klapki na basen, o które ono prosi.
Baza osób potrzebujących
Każdy darczyńca sam decyduje, komu chce pomóc. Dzięki informacjom zamieszczonym na stronie internetowej darczyńca wie, co włożyć do paczki.
- W naszym województwie działa dziewięć sztabów, a w samym Toruniu są trzy sztaby. 200 rodzin czeka na pomoc - tłumaczy Aleksandra Blachowska. - W zeszłym roku dzięki tej akcji udało się pomóc 3816 rodzinom.
Jak pomóc? Należy wejść na stronę internetową Szlachetnej Paczki. Na mapie Polski musimy kliknąć na nasze województwo i znaleźć Toruń. Wyświetli się liczba osób czekających na pomoc.
Po wybraniu rodziny i przygotowaniu dla niej paczki, musimy dostarczyć prezent do jednego z magazynów: Duszpasterstwa Akademickiego Jezuitów przy ul. Piekary 24 lub Policealnej Szkoły Muzycznej przy ul. św. Jana 1/3.
Zaczęło się od kilku chętnych
W Toruniu wolontariusze przygotowują się właśnie do happeningu, dzięki któremu mieszkańcy dowiedzą się, że taka akcja istnieje i na czym ona polega.
Wolontariuszami są ludzie w najróżniejszym wieku: uczniowie, nauczyciele, studenci, ale także np. członkowie Uniwersytetu III Wieku.
Wczoraj do Klubu Ludzi Aktywnych, działającego w III Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu, trafiła pierwsza paczka od darczyńcy.
Pomysł na akcję pojawił się osiem lat temu w Krakowie. To właśnie tam grupa młodych ludzi - między innymi japonista, pedagog i ksiądz, postanowili udowodnić, że Mikołajem może być każdy z nas.