Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szlachetna Paczka w Sępólnie Krajeńskim ma 12 wolontariuszy. Lider: - Sami weterani

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Robert Czerechowski, lider Szlachetnej Paczki rejonu sępoleńskiego: - Mamy 12 wolontariuszy, samych weteranów.
Robert Czerechowski, lider Szlachetnej Paczki rejonu sępoleńskiego: - Mamy 12 wolontariuszy, samych weteranów. Archiwum/Szlachetna Paczka w Sępólnie
Pierwszy etap Szlachetnej Paczki 2022 rejon sępoleński ma za sobą. Do wolontariatu zgłosiło się 12 osób. Liderem po raz kolejny jest Robert Czerechowski z Sępólna Krajeńskiego.

Do końca września Szlachetna Paczka w Sępólnie Krajeńskim rekrutowała wolontariuszy do XXII edycji ogólnopolskiej akcji pomocowej. Mogły nimi zostać osoby, które ukończyły 16. rok życia, a wymagania nie były wygórowane – wystarczyły dobre chęci. W ubiegłym roku wolontariuszy było 19. W tym roku będzie ich mniej, a rejon sępoleński, który w razie potrzeby obejmuje też Kamień Krajeński i Sośno, nie zasiliły nowe osoby.

- Razem ze mną będzie 12 wolontariuszy – sami weterani. Możemy się przygotowywać do poszukiwania rodzin w potrzebie i tworzenia bazy – mówi Robert Czerechowski, lider rejonu sępoleńskiego.

Wolontariusz - Rodzina - Darczyńca

Weekend cudów, czyli czas obdarowywania rodzin paczkami, przypada zawsze w drugi weekend ostatniego miesiąca roku. W tym roku będzie to zatem 10-11 grudnia. Wolontariusze stanowią podstawę akcji Szlachetnej Paczki, gdyż są oni pośrednikami między darczyńcami a rodzinami. By pomoc trafiła do tych najbardziej potrzebujących osób, wolontariuszy czeka wytężona praca: znalezienie rodzin, które tej pomocy naprawdę potrzebują, rozmowa z nimi, weryfikacja, decyzja o kwalifikacji do programu, opisanie ich historii i stworzenie bazy rodzin.

Wolontariusze po rozeznaniu potrzeb każdej z rodzin, starają się pozyskać sponsorów, którzy są skłonni zorganizować zakupy do przygotowywanej paczki. Akcja organizowana jest we współpracy między innymi z ośrodkami pomocy społecznej. Nierzadko włączają się też inne instytucje i firmy. Darczyńcami są również osoby prywatne. Kulminacyjnym punktem jest finałowy "weekend cudów".

- Wbrew pozorom, Szlachetna Paczka nie zajmuje się robieniem paczek. Jest oparta na pracy z darczyńcami i wolontariuszami. Wolontariusze odwiedzają rodziny, a darczyńcy przygotowują dedykowaną pomoc. Wolontariusze docierają z pomocą tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna, a gdzie wciąż jej brakuje – informuje Robert Czerechowski.

Rodzina nie może zgłosić się sama do objęcia projektem. Może ją zgłosić instytucja lub inna osoba. Do tego potrzebny jest wypełniony formularz ze strony: szlachetnapaczka.pl/zglaszam-rodzine. Wymagana jest też pisemna zgoda rodziny, którą chce się zgłosić.

- Na darczyńców z pewnością nie mogą liczyć osoby, które mają problem z nałogami, roszczeniowe lub ukrywające swoją prawdziwą sytuację materialną – podkreśla lider Szlachetnej Paczki w Sępólnie.

Szlachetna Paczka to ogólnopolska akcja pomocowa, w której od 2001 roku osobom ubogim, chorym lub w szczególnie trudnej sytuacji rodzinnej przygotowywane są paczki zawierające najbardziej potrzebne im produkty. Te osoby potrzebują podstawowych rzeczy takich jak żywność, środki czystości, sprzęt AGD, meble, ale też opał, odzież zimową przed zbliżającą się zimą, a także sprzęt rehabilitacyjny.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska