Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szlak Piastowski bez księcia Leszka Białego?

Redakcja
Wiesław Zajączkowski zawnioskował m.in. o pozostawienie na trasie szlaku Marcinkowa Górnego z pomnikiem Leszka Białego.
Wiesław Zajączkowski zawnioskował m.in. o pozostawienie na trasie szlaku Marcinkowa Górnego z pomnikiem Leszka Białego. Fot. archiwum
Zostawić dotychczasowy przebieg Szlaku Piastowskiego, a dokonać selekcji obiektów na piastowskie i te o dużej atrakcji turystycznej - mówią przedstawiciele powiatu żnińskiego.

Gorąca dyskusja co do przebiegu tej historycznej trasy trwa już od dłuższego czasu. Przypomnijmy, prace nad inwentaryzacją szlaku prowadzi Rada Programowo-Naukowa w Poznaniu. Według planów ze Szlaku Piastowskiego miały zniknąć takie miejscowości jak Biskupin, Wenecja, Barcin, Lubostroń, Gąsawa, a także te nie leżące w powiece żnińskim np. Pakość i Kościelec.

Przeczytaj także:Pokazali dramatyczną śmierć księcia Leszka Białego [zdjęcia]

Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie i Muzeum Archeologiczne w Biskupinie obroniły się. A co z resztą obiektów? Kolejna dyskusja w tej sprawie odbyła się podczas I Międzyregionalnej Konferencji poświęconej Szlakowi Piastowskiemu w Gnieźnie. Spotkanie zorganizowano pod hasłem "Szlak Piastowski - aktualny stan, szansa na wykorzystanie jego potencjału turystycznego w perspektywie 2014-20120".

W konferencji uczestniczyła spora grupa przedstawicieli z powiatu żnińskiego. Oprócz m.in. Zdzisława Kuczmy, wójta Gąsawy, Roberta Luchowskiego, wicestarosty, uczestniczyli też Wiesław Zajączkowski, dyrektor biskupińskiego muzeum i Agnieszka Małecka, kierownik Wydziału Promocji i Rozwoju w starostwie.

Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!

O Biskupinie na Szlaku Piastowskim opowiadała zarówno Agnieszka Małecka, jak i Wiesław Zajączkowski. Szefowa wydziału promocji zwróciła też uwagę na chaos, jaki panuje w związku z przedwczesnym promowaniem przebiegu nowego szlaku. - Ten, jak wiemy, nie został jeszcze ostatecznie zmodyfikowany, a w dostępnych publikacjach znaleźć możemy wersje przebiegu szlaku w różnych wariantach - powiedziała nam pani Agnieszka.

Podczas konferencji w Gnieźnie, Wiesław Zajączkowski przedstawił zebranym stanowisko przedstawicieli powiatu żnińskiego, w sprawie przebiegu trasy. Są one oczywiście odmienne od przedstawianych propozycji.

Dyrektor MA w Biskupinie zawnioskował przede wszystkim o pozostawienie dotychczasowego przebiegu szlaku czyli tzw. ósemki Łęckiego. Należy jedynie dokonać selekcji obiektów na piastowskie oraz te, które w jego przestrzeni nie są związane tematycznie, ale atrakcyjne turystycznie. - Zrezygnujmy z restrykcyjnego przestrzegania, jako daty granicznej roku 1370 w odniesieniu do obiektów w Wenecji oraz Tarnowie Pałuckim , które tematycznie są związane z Piastami - oświadczył.

Zawnioskował też, by na nowym szlaku w granicach województwa kujawsko-pomorskiego, pozostawić bez konieczności dodatkowych wniosków i uzasadnień: romański kościół z przełomu VII i XIII w Kościelcu, pozostałości zamku kazimierzowskiego w Pakości, miejsce zjazdu książąt piastowskich, fundamenty kościoła z I poł. XIV w Gąsawie oraz pomnik Leszka Białego, obelisk w miejscu śmierci księcia w Marcinkowie Górnym.

Zajączkowski wezwał też, by uniknąć zarzutu zawłaszczenia wypromowanej marki i wykorzystać w promowaniu szlaku, 50-letni wysiłek działaczy PTTK.

Rada Programowo-Naukowa ds. Szlaku Piastowskiego zbierze się 4 grudnia w Biskupinie.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska