Szlak liczy sobie ok. 53 kilometry - ze startem i metą przy siedzibie Nadgoplańskiego Oddziału PTTK w Kruszwicy przy ul. Podzamcze 1 (parking przy Mysiej Wieży). Jest malowniczy, zwłaszcza w jego południowej części. Co ważne, na trasie nie brakuje ciekawych zabytkowych obiektów.
Szlak i zabytki po zachodniej stronie Gopła
Sugerujemy rozpoczęcie wycieczki od jazdy po zachodniej części Gopła. W tym celu z parkingu pod PTTK należy udać się ścieżką rowerową w sąsiedztwie mariny LOK (Klub Żeglarski "Popiel") i kruszwickiego stadionu do ul. Sportowej i skręcając w lewo wjechać w ul. Poznańską. Po kilkuset metrach, przy figurce Matki Boskiej należy zjechać w lewo kierując się na Rzepowo.
Kolejnymi miejscowościami na trasie będą: Giżewo, Racice, Lachmirowice, Włostowo, Kościeszki (z zabytkowym drewnianym kościołem pod wezwaniem Świętej Anny i ciekawym głazem przy plebani).
Z Kościeszek należy kierować się na Rzeszynek, gdzie warto obejrzeć, tylko z zewnątrz, 300-letni drewniany spichlerz. Dalej trasa prowadzi przez Lubstówek i Łuszczewo do Mielnicy Dużej, gdzie przy drodze zwraca uwagę stojący tam samolot Su-22, przy którym bez problemu można zrobić sobie zdjęcie.
Z Mielnicy zjazd w lewo na Przewóz. Tam na moście widać doskonale miejsce, gdzie Noteć, płynąca Kanałem Ślesińskim wpada do Gopła.
Szlak i zabytki po wschodniej stronie Gopła
Z Przewozu skręt w lewo na Połajewo (jesteśmy teraz po wschodniej stronie Gopła), a następnie na Byszewo i Połajewek (przejazd przy Catalpa Camper Center - nowoczesnym polu kempingowym). Z Połajewka trasa wiedzie do Mietlicy. Warto się tutaj zatrzymać i udać na miejsce, gdzie przed wiekami znajdowało się grodzisko Goplan. Pozostałościami po nim jest fragment wału ziemnego, z którego rozciąga się przepiękny widok na Gopło.
Z Mietlicy trasa kieruje się na Złotowo, gdzie znajduje się przeprawa promowa. Można przepłynąć się na drugą stronę Gopła - do Ostrówka - i z powrotem. Czasem na promie można spotkać Neptuna, który chrzci rowerzystów i wręcza im specjalne certyfikaty pokonania legendarnego jeziora na pokładzie promu razem z rowerem.
Powracamy na rowerowy szlak w Złotowie, kierując się na Popowo, w którym znajduje się dwór, obecnie będący prywatną własnością. Można tam podjechać i rzucić okiem na tę piękną budowlę po kapitalnym remoncie.
Z Popowa trasa wiedzie do Ostrowa nad Gopłem. W tej miejscowości znajduje się gotycki kościół Świętego Mateusza i dwór, który obejrzeć można "przez siatkę".
Dalsza część trasy terenowa, wśród pól, do Kicka, a stamtąd przez Tarnówko, Rusinowo do Gocanowa.
W Gocanowie rozpoczyna się, niestety, dość niebezpieczna część objazdu Gopła. Przez jakieś 2 kilometry trzeba jechać drogą krajową numer 62, do momentu, gdy po prawej stronie pojawi się ścieżka rowerowa, którą cykliści dotrą do samej Kruszwicy, z powrotem pod Mysią Wieżę.
Dla przypomnienia. Miejscowości, które będziemy mijać podczas jazdy rowerem wokół jez. Gopło.
Strona zachodnia:
Łagiewniki
Rzepowo
Giżewo
Racice
Lachmirowice
Kościeszki
Rzeszynek
Lubstówek
Łuszczewo
Mielnica Duża
Przewóz
Strona wschodnia:
Połajewo
Byszewo
Połajewek
Mietlica
Złotowo
Popowo
Ostrowo nad Gopłem
Kicko
Tarnówko
Rusinowo
Gocanowo
Zachęcamy do obejrzenia galerii, w której zainteresowani zobaczą zabytki i atrakcje na trasie rowerowej wokół jez. Gopło.
