Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szlakiem filmowej Bydgoszczy

(ak)
Fot. sxc
W sobotę kolejna wycieczka z cyklu "Bydgoszcz za zamkniętymi drzwiami", tym razem pójdziemy szlakiem filmowej Bydgoszczy. Zapisy tylko do piątku.

www.pomorska.pl/bydgoszcz

Więcej informacji z Bydgoszczy na stronie www.pomorska.pl/bydgoszcz

W sobotę 18 września 2010 roku Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy wespół z Wydziałem Kultury i Współpracy z Zagranicą Urzędu Miasta i Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego organizuje kolejną wycieczkę w cyklu "Bydgoszcz za zamkniętymi drzwiami". Jej celem jest przybliżenie miejsc normalnie niedostępnych a nawet pilnie strzeżonych.

Kino

Tym razem tematem wycieczki jest historia kina w Bydgoszczy od końca XIX wieku po czasy współczesne.

Najpierw najlepszy specjalista dziejów bydgoskiego kina dr Mariusz Guzek z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, autor pracy "Filmowa Bydgoszcz 1896−1939" poprowadzi wycieczką po centrum Bydgoszczy pokazując miejsca i obiekty, w których działały najstarsze polskie kina, by wspomnieć, choćby o "Kaiser Panorama" powstałej w 1889 roku przy ul. Marszałka Focha 32, czy kinematograficznym teatrze Wacława Michała Szkaradkiewicza przy ul. Gdańskiej 15, otwartym w październiku 1908 roku.

W okresie od 1908 do 1939 roku w Bydgoszczy działało ponad dwadzieścia kin, m.in. "Kammer-Lichtspiele" ("Nowości"), przy ul. Mostowej, które zostało wyburzone w 1941 roku w nie do końca wyjaśnionych okolicznościach. Najdłużej, bo prawie do naszych czasów przetrwały "Bałtyk" ("Coloseum-Corso-Bałtyk"), "Pomorzanin" ( "Kristal), "Orzeł" ("Oko-Rewia-Kapitol") i "Polonia" ("Paw-Apollo"). Wielka filmowa Bydgoszcz to także znana w ca-łym kraju przedwojenna wytwórnia "Polonia-film" Maksymiliana Hauschilda, czy "Dworakowski film" Władysława Dworakowskiego, z których wyszło wiele filmów fabularnych i dokumentalnych poświęconych także Bydgoszczy.

Stare filmy

W przedwojennej Bydgoszczy ukazywał się "Przegląd Teatralny i Filmowy" jedyny w Polsce periodyk poświęcony sztuce kinematograficznej wydawany i redagowany przez Lecha Orwicz- Brodzińskiego, potem także "Nowości Fotograficzne" Teofila Orłowskiego.

Dr Mariusz Guzek opowie też o niezwykłych kontaktach z Bydgoszczą Poli Negri i popularnego amanta polskiego kina Franciszka Brudniewicza, który grał ordynata Michorowskiego w "Trędowatej".

Jerzy Pawłowski z Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy przedstawi fragmenty powojennych filmów powstałych w Bydgoszczy , m.in. "Sąsiadów", "Czterech pancernych i psa", "Wśród nocnej ciszy" i "Magiczne miejsce" wraz ze wskazaniem ulic, na których realizowano poszczególne sceny.

Nowe kino

Przewidujemy też spotkanie z Maciejem Cuske znanym polskim dokumentalistą ze szkoły Andrzeja Wajdy połączone z projekcją jego filmu. Maciej Cuske jest z Marcinem Sauterem animatorem Bydgoskiej Kroniki Filmowej, której celem jest nie tylko utrwalanie na filmach życia Bydgoszczy, ale również pomoc młodym twórcom w realizacji ambitnych fil-mów dokumentalnych.

Na koniec złożymy wizytę w bydgoskim "Multikinie" przy ul. Marszałka Focha 48, po to by poznać od kulis pracę współczesnego kina i jego możliwości. Pod okiem pani Sylwii Cieślickiej zobaczymy sale, aparaturę i fragment filmu.

Zapisy

Wycieczka organizowana jest w najbliższą sobotę, 18 września w godzinach 9.00 do 13.00. Obowiązują zapisy w siedzibie Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy osobiście lub telefonicznie, tel. 52/322-51-96 codziennie do piątku włącznie w godzinach 9.00 do 15.00.
Udostępnij

Czytaj e-wydanie »
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska