Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sztuka ludowa ma się dobrze, przynajmniej na Pałukach (zdjęcia)

Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz
Wystawę sztuki ludowej  Pałuk oglądać można w Szubińskim Domu Kultury do piątku. Potem część eksponatów przewieziona zostanie do centrum kultury w Kcyni. - Ludowy wernisaż w tym mieście - informowali organizatorzy -  już 15 maja o godz. 17
Wystawę sztuki ludowej Pałuk oglądać można w Szubińskim Domu Kultury do piątku. Potem część eksponatów przewieziona zostanie do centrum kultury w Kcyni. - Ludowy wernisaż w tym mieście - informowali organizatorzy - już 15 maja o godz. 17 Maja Stankiewicz
Najdłużej trwający w Polsce konkurs sztuki ludowej odbywa się w maju w Szubinie. W weekend twórcy pokazali co potrafią po raz 55. Było co podziwiać.

To dzięki wam i tym, którzy was promują i pozwalają tworzyć mamy taką unikatową imprezę w kraju - podkreślała na uroczystości rozdania nagród Wanda Szkulmowska, od lat przewodnicząca jury konkursu sztuki ludowej Pałuk.
Potrzebni następcy

Apelowała do twórców, by swoje umiejętności przekazywali młodzieży. Szkolili następców, by konkurs trwał. Jako wzór do naśladowania podała Jadwigę Bołkę i Małgorzatę Bołkę, mistrzynie zdobnictwa z Szubina.
- Obie panie już ponad 190 młodych ludzi nauczyły robić pająki i inne cudeńka. To naprawdę duża rzecz - podkreślała Wanda Szkulmowska.

Wiele ciepłych słów padło także pod adresem Marii Kwiatkowskiej z Kcyni, znakomitej hafciarki, która w konkursach sztuki ludowej bierze udział od samego początku. - Kiedyś otrzymywała nagrody specjalne i pierwsze, teraz tylko wyróżnienia, ale nie rezygnuje, choć sił coraz mniej, bo ważny jest udział. To jest właściwa postawa - chwaliła twórczynię przewodnicząca jury.

- My jesteśmy dziewczyny jędze - żartowała o jury Wanda Szkulmowska. - Pierwsza rzecz to selekcja. Wychwycenie, gdzie co jest zrobione nie tak. To dla waszego dobra - przekonywała twórców. -Cieszy, gdy widzimy, że po selekcji zostaje jeszcze dużo bardzo dobrych prac.

Efekt? W tym roku jury, w którym zasiadają znawczynie sztuki ludowej z Bydgoszczy i Torunia, przyznało, w niektórych kategoriach, po kilka miejsc pierwszych. Kolejna dobra wiadomość to także odradzanie się kultury ludowej w nowych ośrodkach, np. w Wągrowcu. Sporo tegorocznych laureatów pochodzi właśnie z tej gminy.

>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

Mirosław Rzeszowski, prezes Szubińskiego Towarzystwa Kulturalnego, apelował podczas rozdania nagród, by stworzyć w Szubinie miejsce, gdzie sztuka ludowa Pałuk prezentowana by była przez cały rok, a nie tylko przez krótki czas przy okazji konkursu. To wyzwanie na przyszłość.

Mistrzowie z Kcyni i Żnina

Wśród pałuckich rzeźbiarzy równych sobie nie mają Piotr Woliński z Kcyni (nagroda specjalna) i Eugeniusz Izdebski ze Żnina (nagroda pierwsza). Nagrody drugie w tej kategorii dla Jana Makowieckiego z Szubina i Macieja Wiśniewskiego z Łekna, trzecie dla Zbyszko Piwońskiego ze Żnina, Ariela Czechowskiego z Kcyni i Piotra Marciniaka z Wągrowca.

Większość nagród za rzeźbę dzieci i młodzieży trafiło do uczniów Piotra Wolińskiego. Jury doceniło m.in. Daniela Kwiatkowskiego, Artura Końca, Jakuba Baniewskiego, Natalię Burdasz, Jakuba Koniecznego, Kacpra Guzek, Kacpra Bubacza i Adama Kachelskiego. Wszyscy z gminy Kcynia.

W tej kategorii jury nagrodziło także Jakuba Ulandowskiego ze Żnina

Igłą malowane

Nagroda za haft dzieci i młodzieży tylko jedna. Dla Zofii Kwiatkowskiej z Kcyni. Jej babcia Maria Kwiatkowska wśród dorosłych twórców otrzymała wyróżnienie, podobnie jak Barbara Wojciechowska z Kcyni. Wśród sześciu hafciarek, laureatek nagrody pierwszej - mieszkanka Szubina Halina Kaszewska. Ale pierwszych nagród aż sześć. Także dla Krystyny Ługiewicz, Marii Tomczak i Lucyny Kowalskiej ze Żnina, Kazimiery Wesołowskiej z Rogowa, Marii Tomczak z Żelic i Krystyny Różańskiej z Rgielska.

Pięć hafciarek otrzymało nagrodę drugą. Laureatki to: Violetta Łochowicz z Bracholina, Krystyna Bylicka z Koninek, Maria Gruchała z Siedleczka, Danuta Dobrzykowska z Rogowa oraz Emilia Przybylska z Wągrowca.

Cztery hafciarki jury uhonorowało nagrodą trzecią. Przyznano ją: Irenie Nogalskiej z Łaziska, Barbarze Kalce z Łekna, Iwonie Nowak z Budziszewa, oraz Elżbiecie Brzezińskiej z Osieka.

Szubin stolicą zdobnictwa

Twórcy z gminy Szubin dominują za to w zdobnictwie. Nagroda specjalna dla Jadwigi Bołki, a nagroda pierwsza dla Małgorzaty Bołki, Wiesławy Palczwskiej, Dominiki i Katarzyny Pietroń oraz Aleksandry Maludzińskiej (wszystkie panie z gminy Szubin), a także dla Ewy Jaszak z Kcyni i Marzeny Tracz z Władysławowa.

Nagroda druga dla Krystyny Kwiatkowskiej z Kcyni, trzecie dla Władysławy Żuk z Nakła i Barbary Wojciechowskiej z Kcyni. Pani Maria Kwiatkowska otrzymała wyróżnienie.

Aż 24 osoby jury nagrodziło w kategorii: zdobnictwo dzieci i młodzieży. Laureaci nagrody pierwszej to: Rozalia i Natalia Krzemkowskie, Jagoda Koguciuk, Agata i Anita Maludzińskie, Oliwia Sztok, Zuzanna Rzepczyk, Kajetan Bąkowski, Zuzanna Macioszek, Wiktor Lewandowski, Magdalena Lewandowska, Olga Kwiatkowska, Zuzanna i Julia Kubiak, Izabela Moniak, Paulina i Amelia Kobylarz, Julia Grabowska oraz Roksana Sipińska (wszyscy są mieszkańcami gminy Szubin), a także Maja i Roksana Jaszak z Kcyni.

Trzy nagrody drugie w zdobnictwie dzieci trafiły do: Zuzanny Sęgi z Szubina, Jakuba Szubertowskiego z Szubina oraz Zofii Kwiatkowskiej z Kcyni. Gratulujemy!

INFO Z POLSKI 4.05.2017- przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska