Przygotowania do przebudowy szubińskiego Rynku idą pełną parą. Prace dokumentacyjne wykonane są w 99 procentach.
Przetarg jeszcze w lipcu
- Za tydzień, może półtora zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie tego zadania. Sądzimy, że jesienią, może już we wrześniu, ruszą prace w terenie - zapowiada Mariusz Piotrkowski, wiceburmistrz Szubina. Roboty potrwają długo, bo inwestycja i jej finansowanie rozłożone są na trzy lata. Tak więc finiszu robót spodziewać się można najwcześniej wiosną 2012 r.
Na początek - główny plac
Ekipy budowlane pojawią się najpierw na samym Rynku, potem roboty przesuwać się będą w kierunku ulic Wyzwolenia i Młyńskiej.
- Główne prace prowadzone będą jednak w roku przyszłym. Powinniśmy wówczas skończyć rewitalizację płyty Rynku. Roboty na ulicach wylotowych - Kilińskiego, Wyzwolenia czy placu Kościelnym powinny zostać zakończone do połowy 2012 r. - informuje wiceburmistrz Piotrkowski.
Pomysłów było wiele
To jedna z kilku priorytetowych inwestycji, które w najbliższym czasie realizowane będą w gminie. Dość długo trwał wybór koncepcji jak po zakończeniu rewitalizacji centrum miasta ma wyglądać? O radę w tej sprawie władze gminy poprosiły mieszkańców. Konsultacje trwały kilka tygodni.
Przebudują ulice i sieć
Z trzech koncepcji, wybrano dwie, za którymi opowiedziało się najwięcej mieszkańców Pałuk. Koncepcja przyjęta ostatecznie do realizacji jest pewnym połączeniem tych dwóch, najpopularniejszych wariantów.
A jakie są plany? Samorząd postawić chce przy okazji na uporządkowanie sieci wodno- kanalizacyjnej i komunikacyjnej w tym rejonie miasta. Ponadto gmina chce odnowić ulice w centrum m.in. ul. św. Marcina i Młyńską, a plac na Rynku wyłożyć kostką.
W zamysłach jest też niewielka fontanna i pelikan, symbol miasta. By nowy Rynek zaczął pełnić rolę miejsca wypoczynku i spacerów przybędzie tu także zieleni, pojawią się też miejsca do siedzenia, dla tych co będą chcieli tu przysiąść i odpocząć.
Parking nie tak wielki
Teraz szubiński Rynek jest wielkim parkingiem. Po zakończeniu rewitalizacji - takie są założenia - postawić tu będzie można tylko około 15 aut. Kierowcy posiłkować się będą musieli innymi miejscami postojowymi np. przy przedszkolu na pl. Kościelnym. Sporych rozmiarów parking jest także przy hali sportowej.
- Musimy się przyzwyczaić do tego, że zostawić trzeba będzie samochód z dala od Rynku, i przejść tu pieszo na przykład na zakupy - podkreślają pracownicy szubińskiego ratusza. - Bo trzeba wybrać. Chcemy mieć prawdziwy Rynek, czy Rynek - parking, jak teraz!
Kcynia już zrobiła, Mrocza planuje
Także w innych gminach powiatu nakielskiego wiele się robi, by centrum było atrakcyjne dla mieszkańców i gości. Ładny Rynek - z fontanną Ewki-konewki- ma Nakło. W ubiegłym roku zakończono kapitalną przebudowę Rynku w Kcyni, na którym także stanęła fontanna.
Z pracami na Rynku czeka na razie Mrocza. Teraz przez centrum miasta przetacza się kawalkada tirów. Zmieni się to, gdy powstanie obwodnica, a jej budowę właśnie rozpoczęto. Wtedy przyjdzie pora, by pomyśleć jak mrotecki Rynek na nowo zagospodarować.