Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szubin. Zamek górował nad miastem

(ms)
Makietę szubińskiego zamku oglądają Michalina i Paweł Jankowscy z Rynarzewa. Pasjonaci historii.
Makietę szubińskiego zamku oglądają Michalina i Paweł Jankowscy z Rynarzewa. Pasjonaci historii. Fot. Maja Stankiewicz
W podróż po dawnych czasach zabrała gimnazjalistów Natalia Jelińska, młoda szubińska malarka. Co z tego wynikło? Zobaczyć to można w szubińskim muzeum.

Natalia Jelińska przypomnieć chciała młodym szubiniakom historię zamku rycerskiego, który w dawnych czasach górował nad miastem.

Dziś po potężnej budowli zostało niewiele - garstka kamieni, fundamenty, kawałek muru. Ale, podkreśla Natalia Jelińska, jest to ślad przeszłości, który warto pielęgnować. I dodaje: naszym celem było między innymi zwrócenie uwagi na konieczność waloryzacji i ochrony tego zabytku.

Prawdy i legendy

Mówiąc o zamku obronnym w Szubinie przywołuje się zwykle postać Sędziwoja z rodu Pałuków, który w XIV wieku pełnił urząd starosty wielkopolskiego. Nie ma jednak żadnych wzmianek historycznych potwierdzających, że właśnie on był inicjatorem wzniesienia budowli.

Źródła historyczne określają jednak Sędziwoja jako dziedzica Szubina, który miał tu swoją rezydencję. Zamek usytuowany został na bagnistym i podmokłym terenie. Do dziś nie wiadomo, czy miał wieżę. Na postawie tego, co wiadomo Adam Krall wykonał makietę zamku. Można ją obecnie oglądać w muzeum.

Stypendium pozwoliło działać

Powstał projekt edukacyjno-artystyczny, na realizację którego Natalia Jelińska otrzymała stypendium marszałka województwa. Najpierw były lekcje historii dla młodzieży, które przeprowadziła Mariola Polańska.

Uczniowie odwiedzili też Muzeum Ziemi Szubińskiej, gdzie pokazano im pamiątki dotyczące zamku i czasów, w których budowlę wzniesiono. Uczestnicy projektu pochylili się nad fragmentami naczyń ceramicznych, obejrzeli monety i różne przedmioty pochodzące z tego okresu.

Wybrali się też na wycieczkę wokół zamkowych ruin razem Mariolą Polańską i Natalia Jelińską Podczas tej przechadzki rozmawiano o architekturze zamku, fundamentach i terenie wokół budowli.

Potem młodzież chwyciła za pędzle, by podczas zajęć plastycznych w Zespole Szkół w Szubinie malować pod okiem Hanny Zawadzkiej-Pleszyńskiej "Ruiny zamku w Szubinie". Każdy przedstawił swoją wizję.

W klimacie epoki

Efekty twórczych poszukiwań gimnazjalistów oglądać można w Muzeum Ziemi Szubińskiej. Na podsumowanie projektu otwarto tu wystawę prac. Podczas wernisażu, w klimat epoki wprowadzali gości Michalina i Paweł Jankowscy z Rynarzewa. Średniowieczne stroje, w które byli ubrani, wykonali sami.

- Historia interesuje mnie od lat. Z zawodu jestem archeologiem. Swoją pasją "zaraziłem" także moją żonę - opowiada Paweł Jankowski, przyznając, że wszystkie detale średniowiecznego stroju starali się wykonać tak, jak robili to niegdyś nasi przodkowie.

By został w pamięci...

Cykl trzech obazów przedstawiających zamkowe ruiny namalowała też Natalia Jelińska. Przekazano je Zespołowi Szkół w Szubinie. Obrazy te przypominać mają młodzieży z kolejnych roczników o zamku i jego władcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska