Ćwiczono m.in.
poszukiwanie osób zaginionych w rejonie jeziora Gopło,
ewakuację zniszczonego przez wichurę obozu harcerskiego w miejscowości Hanowo w gminie Grudziądz, a był to teren Nadleśnictwa Jamy
zabezpieczenie i ewakuację rejonu bocznicy kolejowej Toruń-Kluczyki po rozszczelnieniu cysterny z toksycznymi substancjami.
- Scenariusz zakładał wystąpienie nawałnicy na terenie Nadleśnictwa Jamy. W skutek burzy miał zostać zniszczony obóz harcerski w miejscowości Hanowo. Poszkodowani mieli zostać przebywający tam ludzie - relacjonuje asp. Łukasz Kowalczyk, oficer prasowy policji w Grudziądzu. I wyjaśnia: - Działania policjantów polegały na zabezpieczeniu dróg dojazdowych oraz całego terenu. Dodatkowo prowadzone były poszukiwania osób zaginionych w terenie leśnym przy użyciu drona z termowizją.
Ćwiczenia w Hanowie w gm. Grudziądz były przeprowadzone wspólnie z 8 Kujawsko-Pomorską Brygadą Obrony Terytorialnej, Państwową i Ochotniczą Strażą Pożarną.

Jaśmin: czyli współpraca służb na wypadek sytuacji kryzysowych
Całość ćwiczeń na terenie Kujawsko - Pomorskiego trwała od 4 do 6 czerwca. Były to zadania z wykorzystaniem Wielośrodowiskowego Zautomatyzowanego Systemu Zarządzania Kryzysowego SZK JAŚMIN. Jest to system usprawniający wzajemne współdziałanie służb celem ochrony zarówno ludności, jak i infrastruktury krytycznej, a także wszelkiego rodzaju mienia oraz środowiska.
- To są bardzo ważne ćwiczenia, które integrują wszystkie służby, wszystkie elementy, które wchodzą w system zarządzania kryzysowego - powiedział Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. dr Krzysztof Stańczyk.
Wykorzystywany podczas ćwiczeń system Jaśmin umożliwia współpracę służb mundurowych oraz cywilnych podmiotów z obszaru zarządzania kryzysowego m. in. w sytuacjach:
klęsk żywiołowych,
zaginięć osób,
katastrof komunikacyjnych oraz budowlanych,
kryzysu imigracyjnego,
aktów terroryzmu,
zamieszek,
problemów z dostawą energii elektrycznej
Czytaj też:
WOT współpracuje z wojewodami na wypadek sytuacji kryzysowych
W ćwiczeniach we współpracy z żołnierzami WOT-u wzięły udział następujące służby:
4 Pułk Chemiczny,
3 Pułk Saperów,
Policja, Państwowa Straż Pożarna, Ochotnicze Straże Pożarne,
Lasy Państwowe,
przedstawiciele Urzedu Wojewódzkiego i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego,
Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe,
Straż Ochrony Kolei oraz PKP Polskie Linie Kolejowe S.A
Dodajmy, że wraz z wejściem w życie Ustawy o Obronie Ojczyzny powierzono WOT niemilitarną część zadań zarządzania kryzysowego w resorcie obrony narodowej. Dowódca WOT został Szefem Centrum Zarządzania Kryzysowego MON, natomiast dowódcy Brygad OT stali się prawą ręką wojewodów w koordynacji i realizacji wsparcia, jakiego może udzielić Wojsko.
