Sprawdź, co może ci grozić, jeśli nie zarejestrowałeś odbiornika lub zalegasz z płatnościami.
Za kontrole odpowiedzialna jest przede wszystkim Poczta Polska, a nad tą nadzór sprawuje minister aktywów państwowych, Jacek Sasin.
Kontroli mogą się spodziewać osoby, które nie wyrejestrowały odbiorników radiowych i telewizyjnych, a przestały za nie płacić. Jeśli podczas kontroli okaże się, że takie osoby mają w domu telewizor czy radio, kontrolerzy wymierzą karę. Za niepłacenie abonamentu RTV grozi kara w wysokości 30-krotności miesięcznej kwoty abonamentu RTV. Od 2021 roku wynosi ona 735 zł.
Z kolei osobom, które nie uiszczają opłaty abonamentowej regularnie, zostaną naliczone odsetki. Zaległe zobowiązania z tytułu RTV przedawniają się w tym samym okresie, co należności podatkowe, czyli wraz z upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności. Tak więc pod koniec 2022 roku przedawnią się zaległości naliczone od początku 2017 roku, a pod koniec 2021 roku przedawniły się zaległości od początku 2016 roku.
Do dłużników abonamentowych Poczta Polska wysyła wezwania do zapłaty. Jak można w nich przeczytać, na uregulowanie całej zaległości, adresat ma 7 dni. Jeśli tego nie zrobi, to egzekwowanie zadłużenia następuje na podstawie tytułu wykonawczego przekazanego do właściwego urzędu skarbowego, któremu podlega osoba mająca zadłużenie.
Zobacz także: Te osoby muszą płacić abonamentu RTV za radio w samochodzie. Zobacz - kto musi płacić, a kto jest zwolniony z opłat
Zobacz także: Te osoby nie muszą opłacać abonamentu rtv. Uważać muszę też posiadacze radia w autach!
Zaległy abonament RTV fiskus może ściągać np. z: nadpłaty podatku dochodowego, z rachunku bankowego, poprzez komornika, z emerytury czy z pensji. Co ważne, dług z tytułu zaległego abonamentu obejmuje nie tylko należność główną, ale również odsetki i koszty egzekucji. Najwyższe możliwe zadłużenia obecnie wynosi prawie 1500 zł.
Ta grupa osób nie musi płacić Abonamentu RTV. Oni są na liście zwolnionych z tego obowiązku
W 2022 roku stawki za abonament RTV pozostają na tym samym poziomie co w 2021 r. Niektórzy są jednak zwolnieni z tego obowiązku - w poniższej galerii podajemy długą listę osób zwolnionych z tej opłaty.
