MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tabela trzynastych emerytur z 17 stycznia 2024. Takie świadczenia mogą trafić do seniorów

S
Najniższa emerytura ma w 2024 roku wynieść 1777 złotych brutto. Tyle wynosi Trzynasta Emerytura, ale ta jest pomniejszana o podatek dochodowy, jeśli wraz ze świadczeniem podstawowym kwota emerytury przekroczy 2500 złotych brutto. Od kwoty brutto odejmowana jest też składka zdrowotna.Zobaczcie prognozowane wyliczenia na kolejnych slajdach.
Najniższa emerytura ma w 2024 roku wynieść 1777 złotych brutto. Tyle wynosi Trzynasta Emerytura, ale ta jest pomniejszana o podatek dochodowy, jeśli wraz ze świadczeniem podstawowym kwota emerytury przekroczy 2500 złotych brutto. Od kwoty brutto odejmowana jest też składka zdrowotna.Zobaczcie prognozowane wyliczenia na kolejnych slajdach. Wojciech Wojtkielewicz
Nowy rok przynosi wiele niepewności, zwłaszcza w kwestii trzynastej i czternastej emerytury. Jakie są plany po wyborach, a także jakie są wstępne prognozy w zakresie Trzynastej Emerytury 2024? Zapoznajcie się z najnowszymi informacjami. Od 15 stycznia wiemy znacznie więcej i możemy pokusić się o prognozowanie wysokości trzynastych emerytur w 2024 roku. Przedstawiamy prognozowane dane na podstawie informacji z 17 stycznia.

Trzynasta emerytura 2024. Przegląd rządowych decyzji i politycznych stanowisk

Trzynasta emerytura stanowi dodatkowe świadczenie przyznawane emerytom i rencistom, wypłacane w kwocie emerytury minimalnej na wiosnę każdego roku, równocześnie z podstawowym świadczeniem. Pomimo spekulacji polityków na temat ewentualnych zmian przepisów wprowadzonych przez PiS, nowy rząd utrzyma to świadczenie w 2024 roku.

Jeszcze pod koniec ubiegłego roku pojawiły się jednak głosy sugerujące, że nowy rząd może zlikwidować Trzynastą Emeryturę na rzecz nowego systemu bez podatku. Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL zadeklarował, że taki kierunek ma lepiej oddać wkład w system emerytalny oraz docenić aktywność zawodową.

Krzysztof Gawkowski z Lewicy stanowczo sprzeciwił się jednak likwidacji Trzynastej i Czternastej Emerytury. Jego zdaniem, Lewica jest przeciwna odbieraniu zdobyczy społecznych, a likwidacja tych świadczeń nie znajduje poparcia w ich programie.

Ostateczne decyzje w tej sprawie zależą od nowego rządu. Temat likwidacji "trzynastki" i "czternastki" w tym roku wydaje się jednak mało prawdopodobny.

Wzrost Trzynastej Emerytury po waloryzacji - tabela wyliczeń brutto i netto

Według obecnych prognoz, każda emerytura od marca 2024 roku wzrośnie o 11,9 proc. z powodu waloryzacji, a najniższa emerytura wyniesie 1777 złotych. Nowy rząd może podwyższyć wskaźnik waloryzacji, ale... nie może już go zmniejszyć.

Trzynasta emerytura zgodnie z obecnie obowiązującym prawem podlega jednak opodatkowaniu dochodowemu, jeśli kwota emerytury (stała kwota + trzynastka) przekroczy 2500 złotych brutto. Dodatkowo, pobierana jest składka zdrowotna. Przygotowaliśmy prognozowane wyliczenia emerytur wraz z trzynastką na rok 2024, które można znaleźć w poniższej galerii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska