Trzynasta emerytura 2024. Przegląd rządowych decyzji i politycznych stanowisk
Trzynasta emerytura stanowi dodatkowe świadczenie przyznawane emerytom i rencistom, wypłacane w kwocie emerytury minimalnej na wiosnę każdego roku, równocześnie z podstawowym świadczeniem. Pomimo spekulacji polityków na temat ewentualnych zmian przepisów wprowadzonych przez PiS, nowy rząd utrzyma to świadczenie w 2024 roku.
Jeszcze pod koniec ubiegłego roku pojawiły się jednak głosy sugerujące, że nowy rząd może zlikwidować Trzynastą Emeryturę na rzecz nowego systemu bez podatku. Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL zadeklarował, że taki kierunek ma lepiej oddać wkład w system emerytalny oraz docenić aktywność zawodową.
Krzysztof Gawkowski z Lewicy stanowczo sprzeciwił się jednak likwidacji Trzynastej i Czternastej Emerytury. Jego zdaniem, Lewica jest przeciwna odbieraniu zdobyczy społecznych, a likwidacja tych świadczeń nie znajduje poparcia w ich programie.
Ostateczne decyzje w tej sprawie zależą od nowego rządu. Temat likwidacji "trzynastki" i "czternastki" w tym roku wydaje się jednak mało prawdopodobny.
Wzrost Trzynastej Emerytury po waloryzacji - tabela wyliczeń brutto i netto
Według obecnych prognoz, każda emerytura od marca 2024 roku wzrośnie o 11,9 proc. z powodu waloryzacji, a najniższa emerytura wyniesie 1777 złotych. Nowy rząd może podwyższyć wskaźnik waloryzacji, ale... nie może już go zmniejszyć.
Trzynasta emerytura zgodnie z obecnie obowiązującym prawem podlega jednak opodatkowaniu dochodowemu, jeśli kwota emerytury (stała kwota + trzynastka) przekroczy 2500 złotych brutto. Dodatkowo, pobierana jest składka zdrowotna. Przygotowaliśmy prognozowane wyliczenia emerytur wraz z trzynastką na rok 2024, które można znaleźć w poniższej galerii.
