Społeczny Komitet „Przywrócić Pamięć” skutecznie realizuje swoje pomysły. W sobotę, podczas imienin Anny Wazówny społecznicy otrzymali podziękowania od władz miasta. Była to także okazja do prezentacji efektów ich pomysłów i pracy. Na starówce pojawiło się 12 mobilnych tablic informacyjnych, promujących historię miasta i jego walory. Są one skierowane zarówno do mieszkańców, jak i turystów.
- Mamy bardzo bogatą historię i ogromne walory turystyczne, ale w naszym mieście brakowało informacji i oznaczenia. Zrodził się pomysł, by przygotować tablice informacyjne. Udało się przekonać do tego radnych i władze miasta, którym dziękowaliśmy podczas odsłonięcia tablic. Miasto przyznało 8 tys. zł na realizację projektu. Zaangażowały się w niego kolejne osoby – historycy oraz pracownik informacji turystycznej przygotowali treść na tablice. Dyrektor Domu Kultury podjął się natomiast pracy nad wyglądem tablic i uruchomił swoje kontakty, by znaleźć wykonawcę. Dziękuję wszystkim za wkład w ten projekt – mówi przewodnicząca komitetu „Przywrócić Pamięć” Ewa Kaźmierkierwicz.
Pierwsze tablice
Tablice są dwustronne, o wymiarze 1x1,5m. Stanęły na starówce, ale dzięki mobilnym stelażom, można je przenosić i prezentować w formie wystawy przy okazji miejskich imprez w innych miejscach.
Na planszach pojawiły się ciekawostki i informacje m. in. o krzyżakach, murach obronnych, Annie Wazównie, starówce, wyznaniach i kościołach, zabytkach i atrakcjach turystycznych. Prezentowane są także szlaki – św. Jakuba, Chopina oraz Drwęcy. W prace nad przygotowaniem tablic zaangażowali się: Edward Bartkowski, Ryszard Kowalski, Piotr Tuliszewski, Szymon Wiśniewski, Piotr Birecki, Janusz Surmacewicz, Artur Niklewicz i Ewa Kaźmierkie-wicz.
- Bardzo ważny był także głos naszego lokalnego artysty Sławka Jasienieckiego, który przy okazji prac nad wcześniejszym projektem, zainspirował nas do działania – dodaje Ewa Kaźmierkiewicz.
Kolejne 4 tablice pojawią się w listopadzie z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
W tym tygodniu rozpoczęły się także prace związane z kolejną inicjatywą komitetu „Przywrócić Pamięć” - odnowienie Figury Matki Bożej w parku w Golubiu-Dobrzyniu. Ten pomysł uzyskał najwięcej głosów z projektów zgłoszonych do budżetu obywatelskiego i otrzymał 30 tys. zł na realizację.
Prace ruszyły
Pomysły na aranżację terenu pozyskano w konkursie. Uczestnicy zaproponowali różne kształty skweru, konkretne gatunki roślin, które ozdobią miejsce, a także małą architekturę. Nagrodę główną zdobyła Weronika Malinowska – uczennica Technikum Architektury Krajobrazu Zespołu Szkół nr 2 w Golubiu-Dobrzyniu. Prace zostały przekazane do Urzędu Miasta i stanowiły inspirację do zagospodarowania terenu. Prace przy figurze właśnie ruszyły. Prowadzi je pracownia dyplomowanej konserwator dzieł sztuki Barbary Mrożkiewicz. Renowacja potrwa do 20 sierpnia. Kolejnym etapem będzie urządzenie terenu wokół pomnika. We wrześniu zaplanowano uroczyste odsłonięcie odnowionej Figury. Ma temu towarzyszyć inscenizacja historyczna obrazująca okoliczności powstania pomnika.
Na wakacje planujemy wydać mniej niż przed rokiem - zobacz raport.