Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tajemnicze przejście do Zamku w Golubiu istnieje? Wkrótce się dowiemy...

(km)
Czy Góra Zamkowa chroni tajemne przejście łączące miasto z Zamkiem w Golubiu?
Czy Góra Zamkowa chroni tajemne przejście łączące miasto z Zamkiem w Golubiu? archiwum GP
Czy Góra Zamkowa chroni tajemne przejście łączące miasto z Zamkiem w Golubiu? Być może niedługo poznamy odpowiedź na to pytanie. W lipcu ruszają prace archeologiczne.

Studenci toruńskiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, pod okiem swoich profesorów, zbadają każdy centymetr Góry Zamkowej w Kowalewie. - Może powiedzą nam, ile prawdy było w przekazywanych z pokolenia na pokolenie opowieściach o ukrytym przejściu łączącym kowalewską twierdzę z Zamkiem w Golubiu, czy o zasypanych kryptach, pozostałościach po kościele ewangelickim - ma nadzieję Karolina Kowalska, asystentka burmistrza Andrzeja Grabowskiego. - Może uda się teraz uchylić rąbka tajemnicy naszych przodków?

Przeczytaj również: Wiekowy zamek w Golubiu-Dobrzyniu kryje w sobie liczne tajemnice

Burmistrz Andrzej Grabowski mówi, że od dawna chciał zlecić dokładną analizę tego miejsca. Na przeszkodzie stały jednak pieniądze. Specjaliści z UMK sami zdobyli je z grantu. Miasto archeologom zapewni tylko noclegi.

- Po zakończeniu prac odbędą się konsultacje społeczne - wyjaśnia burmistrz. - Zwrócimy się do mieszkańców z prośbą o złożenie propozycji i pomysłów zagospodarowania tego urokliwego miejsca. Liczę na to, że po ich konserwatorskiej ocenie ponownie pojawią się osoby tym zainteresowane.

Warownię w Kowalewie założyli Krzyżacy prawdopodobnie po roku 1235. W 1277 r. komtur Rudolf przystąpił do wznoszenia murowanej twierdzy. Budowa ciągnęła się aż 26 lat ( do 1303 r.), a jej przyspieszenie nastąpiło po roku 1288, kiedy komturem Kowalewa został energiczny rycerz Arnold Kropp.

W 1457 za zasługi otrzymał ją dowódca wojsk najemnych Oldrzych Czerwonka, którego nazwisko otwiera długą listę polskich starostów rezydujących na zamku do 1772 roku.
Zamek zrujnowali Szwedzi. W 1685 podjęto na sejmie uchwałę o odbudowie zniszczonej warowni, jednak z powodu braku funduszy prace zaniechano.

Zobacz też: Za komfortową noc w zamku w Golubiu-Dobrzyniu zapłacisz więcej

Gmach ostatecznie rozebrano w drugiej połowie XIX wieku, a odzyskane w ten sposób cegły przeznaczono na budowę kościoła. W 1911 r. na miejscu warowni wybudowano wodociągową wieżę ciśnień. Stoi na fundamentach dawnej zamkowej wieży strażniczej. Czynna była do połowy lat 90. XX wieku. Obecnie służy jako maszt telefonii komórkowej.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska