MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tak było na Dniu Strażaka powiatu żnińskiego w Rogowie koło Żnina. Zdjęcia, wyróżnieni

Szymon Cieślak
Szymon Cieślak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W niedzielę (19.05.2024) zorganizowano obchody Dnia Strażaka powiatu żnińskiego.

Spis treści

Uroczystości powiatowe Dnia Strażaka rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele św. Mikołaja w Gąsawie, której przewodniczył ks. Piotr Gogolewski, kapelan strażaków ochotników z powiatu żnińskiego. Potem uczestniczy przenieśli się do leśniczówki koła łowieckiego Diana w Rogowie.

Dowódcą uroczystości był dh. Marek Zwolenkiewicz. Wśród gości, którzy przybyli na wydarzenie był także dh. Andrzej Witkowski, członek honorowy Zarządu Wojewódzkiego OSP RP.

Wręczono dwa wyróżnienia.

Srebrny medal "Za zasługi dla pożarnictwa"

  • dh Krzysztof Najrzał z OSP Gąsawa

Strażak Roku 2023

  • dh Marcin Cichoń z OSP Żnin

- Powiatowy dzień strażaka to czas świętowania, składania sobie wzajemnie życzeń. Przez cały rok pracowaliście na ten dzisiejszy dzień i dzisiaj z dumą stajecie tu, przy sztandarach, przy naszym symbolu. Zasłużyliście na to i macie prawo być dumni z tego, co na co dzień robicie. W czasie mszy ksiądz kapelan zwracał uwagę na wasze poświęcenie, na wasza ofiarność i na to, że sami niewiele jesteśmy w stanie zrobić, zgodnie z polską tradycją, polskim obyczajem, zgodnie z napisem na naszych sztandarach, strażacy zawsze byli w zgodzie z wiarą, czcią Bogu i liczący na pomoc Bożą. My natomiast musimy się szkolić i zawsze być gotowi do działań. Wiele zdarzeń minęło, wiele czeka nas w bieżącym roku. Musimy być na to przygotowani - powiedział dh Jan Szablewski, wiceprezes powiatowego Związku OSP RP w powiecie żnińskim.

Z kolei starosta Zbigniew Jaszczuk, w imieniu własny i strażaków życzył dh. Bogdanowi Makowskiemu, prezesowi OSP w powiecie żnińskim zdrowia, ponieważ właśnie z powodów zdrowotnych nie był on obecny na uroczystości.

Starosta Zbigniew Jaszczuk życzył zdrowia, w imieniu własnym, a także strażaków z całego powiatu żnińskiego, prezesowi OSP Powiatu Żnińskiego dh. Bogdanowi Makowskiemu, który właśnie z powodów zdrowotnych był nieobecny podczas uroczystości.

- W ostatnim okresie na terenie powiatu żnińskiego, na szczęście dużych zdarzeń nie było. Ostatnie to nawałnica w 2017 roku i pożar składowiska odpadów w Łabiszynie. Bądźmy dobrej myśli, aby takich dużych zdarzeń więcej nie było, bo jest to związane z zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzkiego. Chciałbym podziękować waszym rodzinom, a także za to, co robicie dla ochrony przeciwpożarowej i w innych dziedzinach. Życzę wam bezpiecznej służby, tylu powrotów, ile wyjazdów - powiedział strażakom starosta Zbigniew Jaszczuk.

- Niech tak wyjątkowa służba, którą pełnicie, pełna nieprzewidywalnych zdarzeń, będzie dla was źródłem powodu do osobistej satysfakcji i powodem do dumy w myśl strażackiego powiedzenia "Bogu na chwałę, ludziom na ratunek" - powiedział Jacek Superczyński, burmistrz Gąsawy.

Wyróżnieni za ratowanie życia

St. kpt. Łukasz Adamowski, pełniący obowiązki Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Żninie, podziękował strażakom ochotnikom za ich służbę, a także ich rodzinom, które niejednokrotnie martwią się o nich podczas wyjazdów na akcje.

- Chciałbym skierować do was słowa, które nie są w stanie wyrazić jak bardzo jestem wdzięczny wam i nie mógłbym prosić o lepszy zespół, z którym stanę gdy nadejdzie kolejny kryzys. Nie jedno zdarzenia za nami, na pewno nie jedno przed nami. Stanowicie ogromne wsparcie dla systemu ratowniczo - gaśniczego, nie tylko w obrębie naszego powiatu. Najczęściej to wy odpowiadacie pierwsi na wezwanie do pomocy waszych sąsiadów, czy osób potrzebujących pomocy na terenie gmin, które chronicie - powiedział st. kpt. Łukasz Adamowski.

St. Kpt. Łukasz Adamowski wraz ze swoim zastępcą st. bryg. Pawłem Filipiakiem wyróżnili druhny i druhów, którzy spełniają słowa zapisana na strażackich sztandarach "Bogu na chwałę, ludziom na ratunek". Otrzymali oni listy gratulacyjne.

  • Dh. Natialia Lewandowska oraz druhowie: Patryk Kaźmierczak, Szymon Kozłowski i Łukasz Skibiński z Ochotnicznej Straży Pożarnej w Barcinie udzielali pomocy dwuletniemu chłopcu i jego rodzinie, do czasu przyjazdu służb ratownictwa medycznego. Jak zaznaczył st. kpt. Łukasz Adamowski, to zdarzenie było naznaczone ogromną presją czasu i obciążeniem psycho-fizycznym.
  • List gratulacyjny otrzymała także dh. Aleksandra Stawicka z Ochotniczej Straży Pożanej w Obudnie, którą sąsiedzi wezwali do pomocy. Zawiadomiła służby i przystąpiła do ratowania zagrożonego życia. Działania prowadziła do czasu przybycia służb, bez wsparcia sprzętowego i osobowego.

W powiecie żnińskim w OSP służby 1300 osób, które działają w 42 jednostkach OSP. Dziesięć z tych jednostek jest w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska