https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tak było na obchodach setnej rocznicy urodzin Marii Patyk, patronki Szkoły Podstawowej w Sławsku Wielkim. Zobaczcie zdjecia

Dominik Fijałkowski
Społeczność Szkoły Podstawowej w Sławsku Wielkim (gm. Kruszwica) uczciła setną rocznicę urodzin Marii Patyk, patronki tej placówki. Pani Maria była propagatorkę kujawskiej tradycji. Nie ma się więc co dziwić, że uroczystość przepełniona była kujawskimi wątkami. Przy okazji obchodzono też Dzień Edukacji Narodowej
Społeczność Szkoły Podstawowej w Sławsku Wielkim (gm. Kruszwica) uczciła setną rocznicę urodzin Marii Patyk, patronki tej placówki. Pani Maria była propagatorkę kujawskiej tradycji. Nie ma się więc co dziwić, że uroczystość przepełniona była kujawskimi wątkami. Przy okazji obchodzono też Dzień Edukacji Narodowej Dominik Fijałkowski
W Sławsku Wielkim uroczyście obchodzono setną rocznicę urodzin Marii Patyk, patronki miejscowej Szkoły Podstawowej.

Maria Patyk żyła w latach 1924-2011. Była nauczycielką w Szkole Podstawowej w Sławsku Wielkim (lata 1951-1979). Zapamiętano ją nie tylko jako świetnego pedagoga, ale przede wszystkim, jako miłośniczkę i propagatorkę folkloru kujawskiego. Pani Maria haftowała i uczyła tradycyjnego haftu kujawskiego. Była założycielką zespołu folklorystycznego „Kujawy” w Sławsku Wielkim. W latach 1988-2005 stała na czele Stowarzyszenia Twórców Ludowych Oddziału Bydgosko-Toruńskiego. Za działalność wyróżniono ją Nagrodą im.Oskara Kolberga oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Przygotowania do setnej rocznicy urodzin Marii Patyk trwały w SP w Sławsku Wielkim od ubiegłego roku. Realizowano tam m. in. projekt edukacyjny pod nazwą „Pasje pani Marii”. Był to cykl warsztatów dla uczniów, popularyzujących tradycje kujawskie - śpiew, taniec, zdobienie jaj wielkanocnych metodą kujawską, wykonywanie stroików bożonarodzeniowych i kujawskich kwiatów z papieru.

Warsztaty były tak ciekawe, że dołączyli do nich absolwenci szkoły oraz rodzice uczniów. Nie ma się zresztą co dziwić, skoro prowadzone były przez panie doskonale znające kujawski folklor. Na dodatek, niektóre z nich miały okazję uczyć się kujawszczyzny od samej Marii Patyk.

Specjalne podziękowania złożono w trakcie uroczystości: Henryce Derezińskiej - mistrzyni haftu kujawskiego, Elżbiecie Pastuch - hafciarce i twórczyni ludowej, Aleksandrze Gmińskiej i Jadwidze Fertykowskiej - członkiniom zespołu „Kujawy”, który założyła Maria Patyk, Grażynie Kaszy - twórczyni ludowej, która uczyła malowania jaj wielkanocnych metodą kujawską, Jadwidze Gralak i Elżbiecie Batkowskiej - prowadzącym warsztaty tworzenia kwiatów kujawskich, Irenie Kałamai - prowadzącej warsztaty wykonywania stroików kwiatowych. Szczególne podziękowania skierowano pod adresem Wiesławy Hodyl, byłej dyrektor szkoły, która dbała o to, by w sławskiej podstawówce nikt nie zapomniała o kujawskich tradycjach i kulturze.

Podczas jubileuszowej uroczystości przyznano "Nagrodę imienia Marii Patyk" p. Henryce Derezińskiej. 

Warto wspomnieć, że uroczystość połączona została z obchodami Dnia Edukacji Narodowej. Goście mieli okazję poznać nauczycielki SP w Sławsku Wielkim, które otrzymały w br. nagrody burmistrza Kruszwicy i dyrektora szkoły. A były to:

  • Stella Radwańska,

  • Mirosława Śmigielska,

  • Anna Ślusarek-Kułaga,

  • Beata Karpińska,

  • Anna Giszter,

  • Elżbieta Olejnik,

  • Anita Wyborska.

Uroczystość uświetnił spektakl w wykonaniu uczniów, przedstawiający kujawski zwyczaj darcia pierza. Był także okolicznościowy tort i życzenia od licznych gości, wśród których byli: Elżbieta Piniewska, przewodnicząca sejmiku kujawsko-pomorskiego, wicemarszałek Dariusz Kurzawa oraz Mikołaj Bogdanowicz - burmistrz Kruszwicy.

Trwa głosowanie...

Czy lubisz czytać książki?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska