Głównymi organizatorami orszaku są panie z KGW, sołectwo Rożno-Parcele i parafia NMP Wspomożenia Wiernych. Każdego roku zabawa przyciąga rzeszę wiernych.
Z kolorowego i radosnego orszaku najbardziej cieszą się dzieci, które przebrane w korony, spacerują razem z rodzicami i dziadkami do żłóbka.
Orszaki 6 stycznia organizowane są, by radośnie świętować dzień Objawienia Pańskiego. Święto to kończy okres Bożego Narodzenia, a w kościołach święci się kredę, wodę i mirrę.
Orszak w Aleksandrowie Kujawskim prowadziła Gminna Orkiestra Dęta z Ostrowąsa, za nimi szli Trzej Królowie. W rolę mędrców wcielili się ks. Wojciech Pettke, proboszcz parafii NMP Wspomożenia Wiernych, wójt Andrzej Olszewski i mieszkaniec wsi Rożno-Parcele, Roman Skalski.
Trzej królowie przy Żłóbku w Rożnie-Parcele złożyli pokłon, uznając Jezusa za Króla i Zbawiciela, ofiarując Mu mirrę - znak cierpienia i symbol proroctwa, kadzidło - znak modlitwy i symbol kapłaństwa, złoto - dar czystego serca i symbol królewskiej misji.
Szopkę wykonali panowie: Zbyszek, Błażej, Bogdan, Janusz i Jurek, a dekoracją zajęła się Lidia Skalska.
Podczas orszaku była okazja wspólnego śpiewania kolęd, a następnie skosztowania pysznych potraw, które przygotowały panie z miejscowego KGW, pod kierownictwem Jolanty Nowak.
Więcej w materiale wideo.
6 stycznia Uroczystość Objawienia Pańskiego
Uroczystość Objawienia Pańskiego (popularnie nazywana świętem Trzech Króli) należy do pierwszych, jakie obchodzono w Kościele. Główną treścią uroczystości jest pokłon Mędrców złożony Jezusowi, co opisuje w Ewangelii święty Mateusz. Ewangelista nie podaje informacji, ilu było mędrców. Często na malowidłach w Rzymie pokazywano dwie, a nawet sześć postaci. Liczba trzy jest symboliczna, ale do niej skłania się Kościół katolicki, ze względu na opis złożonych darów. Mędrcy ze Wschodu przywieźli złoto, kadzidło i mirrę. Warto wiedzieć, że imiona Trzech Króli też są dowolne i pojawiły się dopiero w VIII wieku.
Tradycja orszaku została zapożyczona z Hiszpanii, gdzie od 1885 roku w Alcoi organizowana jest kolorowa parada. W tym dniu wieczorem hiszpańskie dzieci otrzymują prezenty, bo przynoszą je Trzej Królowie.