Orszak Trzech Króli w Aleksandrowie Kujawskim to nie tylko barwny pochód, ale przede wszystkim głęboko zakorzeniona tradycja, która łączy społeczność.
Każdego roku, 6 stycznia, mieszkańcy gromadzą się, by wspólnie celebrować dzień Objawienia Pańskiego. To święto, znane również jako Trzech Króli, kończy okres Bożego Narodzenia i jest okazją do wspólnego świętowania.
Podczas orszaku, dzieci przebrane w korony, wraz z rodzicami i dziadkami, podążają do żłóbka, co jest symbolem oddania hołdu nowonarodzonemu Jezusowi. To wydarzenie jest nie tylko okazją do wspólnego świętowania, ale także do przekazywania tradycji młodszym pokoleniom.
Orszak w Aleksandrowie Kujawskim prowadziła Gminna Orkiestra Dęta z Ostrowąsa. Za orkiestrą podążali Trzej Królowie, w których role wcielili się ks. Wojciech Pettke, proboszcz parafii NMP Wspomożenia Wiernych, Arkadiusz Świątkowski, przewodniczący Rady Powiatu, oraz Grzegorz Mendelewski, sekretarz gminy Aleksandrów i sołtys Rożna-Parcele.
Trzej Królowie, przybywając do żłóbka w Rożnie-Parcele, złożyli pokłon Jezusowi, uznając Go za Króla i Zbawiciela. Ofiarowali Mu mirrę, która jest symbolem cierpienia i proroctwa, kadzidło, będące znakiem boskości oraz złoto, symbol królewskiej godności.
Podczas orszaku nie zabrakło okazji do wspólnego śpiewania kolęd. Już przy żłóbku wystąpiły dziewczęta z parafialnej scholii.
Na zakończenie wszyscy mieli możliwość skosztowania pysznych potraw przygotowanych przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Rożnie-Parcele, pod kierownictwem Jolanty Nowak.
Organizatorami tego wyjątkowego orszaku są: Koło Gospodyń Wiejskich i sołectwo Rożno-Parcele, parafia NMP Wspomożenia Wiernych, gmina i miasto Aleksandrów Kujawski oraz Gminny Ośrodek Kultury w Służewie.
Dzięki ich zaangażowaniu, co roku udaje się stworzyć niezapomniane wydarzenie, które łączy mieszkańców i przypomina o istotnych wartościach.