Kapitał początkowy to nic innego jak odtworzenie kwoty składek na ubezpieczenia społeczne sprzed 1 stycznia 1999 roku.
- Ustalany jest dla osób urodzonych po 1948 roku, które były zatrudnione lub same opłacały składki na ubezpieczenia społeczne przed 1999 rokiem - zaznacza Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Kto ma wyliczony kapitał początkowy
Niektórzy emeryci urodzeni przed 1949 rokiem mogą mieć wyliczony kapitał początkowy, o ile łącznie spełnią kilka warunków tj.:
- osiągnęli powszechny wiek emerytalny po 31 grudnia 1998 roku,
- złożyli wniosek o emeryturę z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego po 31 grudnia 2008 roku i wystąpili o wyliczenie emerytury według nowych zasad,
- mają wymagany staż ubezpieczeniowy (co najmniej 20 lat kobieta, 25 lat mężczyzna),
- po osiągnięciu powszechnego wieku kontynuowali pracę i opłacali składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
ZUS sam z siebie nie wyliczy kapitału początkowego Zainteresowany musi złożyć wniosek i dostarczyć potrzebne dokumenty. Wniosek o wyliczenie kapitału początkowego (formularz ZUS EKP) powinien być złożony najpóźniej z wnioskiem o emeryturę.
Nie przegap
Jak kapitał początkowy może podwyższyć emeryturę - wyjaśniamy
Co ważne, do wniosku obowiązkowo muszą być dołączone oryginalne dokumenty albo ich odpisy poświadczone przez notariusza albo pełnomocnika, który jest adwokatem, radcą prawnym, rzecznikiem patentowym lub doradcą podatkowym. Jak kapitał początkowy może podwyższyć emeryturę? Pokazujemy w poniższej galerii.