
Kapitał początkowy to ważna część przyszłej emerytury. Im kto starszy, tym większy wpływ na wysokość emerytury ma kapitał początkowy. Osoby, które nie mają jeszcze obliczonego kapitału, a powinny go mieć, warto, aby zadbały o jego wyliczenie jak najszybciej. Podpowiadamy, co trzeba zrobić i jak kapitał początkowy podwyższa emeryturę.

Kapitał początkowy to ważna część emerytury i ma duży wpływ na jej wysokość. Emerytura zależy bowiem od zwaloryzowanego kapitału początkowego, zwaloryzowanych składek zebranych na koncie emerytalnym (od stycznia 1999 r.) oraz średniej dalszej długości życia.

Jeśli więc przyszły emeryt ma długi okres zatrudnienia przed 1999 rokiem, to brak kapitału początkowego znacząco zmniejszy wysokość świadczenia. Dlatego warto, aby osoby, które pracowały do 31 grudnia 1998 roku, a nie złożyły jeszcze wniosku o ustalenie kapitału początkowego, jak najszybciej to zrobiły.

- Trzeba mieć na uwadze, że wiele zakładów pracy, które funkcjonowały do końca 1998 roku, może już nie istnieć i można mieć trudności ze znalezieniem dokumentów, które potwierdzą zatrudnienie i wysokość zarobków przed 1999 rokiem - mówi Krystyna Michałek.