
Przechowywanie żywności
- Kupując nową lodówkę, pamiętaj - urządzenia o większej pojemności zużywają więcej energii. Ustaw ją z dala od sprzętów, które także emitują ciepło. Przed włożeniem produktów do lodówki czy zamrażarki poczekaj, aż osiągną one temperaturę pokojową.
- Regularne usuwanie nagromadzonego we wnętrzu zamrażarki lodu, poprawi jej efektywność. Produkty głęboko zamrożone, które chcemy przygotować do spożycia, najlepiej jest wcześniej rozmrozić, przekładając je z zamrażarki do lodówki.
- Dostosuj optymalną temperaturę pracy urządzeń: dla lodówki wynosi ona od 6°C do 8°C, a dla zamrażarki -18°C.
- Warto też skrócić do minimum czas otwierania drzwi lodówki, gdyż zużyje ona wtedy mniej energii na ponowne schłodzenie ciepłego powietrza z zewnątrz.

Odkurzanie
- Regularnie sprawdzaj stan urządzenia - zapełniony worek lub pojemnik na kurz negatywnie wpływają na wydajność odkurzania.
- Zakurzone filtry znacząco zwiększają zużycie energii.

Taryfa dwustrefowa.
- W opcji jednostrefowej przez całą dobę naliczana jest jednakowa stawka za energię elektryczną. To korzystna oferta dla zużywających dużo energii w godzinach szczytu.
- Ale skorzystać można także z taryfy dwustrefowej (G12), gdzie opłaty za prąd są niższe w nocy, we wczesnych godzinach popołudniowych oraz w weekendy. To idealna propozycja dla osób, które mają ogrzewanie na prąd, w szczególności zaś dla tych, którzy mogą zaprogramować piece na pracę w określonych godzinach.
Jak podają eksperci firmy Enea, tańsza energia elektryczna w weekendy to także dodatkowa możliwość obniżenia rachunków dla ludzi wykonujących prace domowe głównie w dni wolne od pracy.

Ogrzewanie - Ponad 70 proc. całkowitego zużycia energii w domu przeznaczamy na utrzymanie ciepła.
- Nie zastawiajmy zatem grzejników meblami ani nie zasłaniajmy ich też masywnymi zasłonami.
- W sypialni i rzadziej używanych pokojach warto zmniejszyć temperaturę na niższą.
- Na czas dłuższej nieobecności możemy też ustawić temperaturę w granicach 12- 15°C.