Tak możesz podwyższyć swoją emeryturę. O ile więcej można dostać na konto?

Małgorzata Wąsacz
Małgorzata Wąsacz
We wszystkich placówkach ZUS funkcjonują stanowiska doradcy emerytalnego, który pomaga w podjęciu decyzji osobom, które wahają się w kwestii terminu zakończenia aktywności zawodowej.
We wszystkich placówkach ZUS funkcjonują stanowiska doradcy emerytalnego, który pomaga w podjęciu decyzji osobom, które wahają się w kwestii terminu zakończenia aktywności zawodowej. Tomasz Czachorowski
Każdy dodatkowy rok pracy to emerytura wyższa średnio o ok. 8 proc. Zapewne dlatego blisko 40 proc. Polaków zamierza pracować po osiągnięciu wieku emerytalnego.

- Mogłabym już przejść na emeryturę w grudniu tego roku, ale chcę jeszcze popracować rok czy dwa lata dłużej. Szef się na to zgodził. Śmieje się, że dobrej księgowej się tak łatwo nie pozbędzie, a ja mam przyuczać przez ten dodatkowy czas pracy swoją następczynię. Nie mam jeszcze wnuków, więc jako babcia się nie mogę wykazać. A pracując dłużej podwyższę swoją emeryturę. Wprawie stracę trzynastkę i ewentualnie czternastkę, ale akurat te świadczenia są wypłacane tylko raz w roku, więc w ogólnym rozrachunku więcej zyskam wypracowując sobie wyższą emeryturę - mówi Czytelniczka z Bydgoszczy.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez UCE RESEARCH i SYNO Poland, 37,7 proc. Polaków zamierza pracować zawodowo po osiągnięciu wieku emerytalnego. 30,3 proc. ankietowanych nie ma takich planów, a 32 proc. nie zajmuje stanowiska w tej sprawie. Chęć kontynuowania kariery deklarują głównie osoby posiadające wykształcenie średnie lub wyższe, a także uzyskujące miesięczne dochody na poziomie 7000-8999 zł netto.

- Osoby zarabiające lepiej zazwyczaj mają ciekawszą pracę, mniej wyczerpującą fizycznie. Są więc skłonne dłużej pracować i zwiększyć swoją emeryturę. Natomiast ludzie z najniższymi dochodami liczą na to, że uzyskają gwarantowaną emeryturę minimalną. A to oznacza, że zupełnie nie opłaca im się dłużej pracować, zwłaszcza jeśli praca nie daje im satysfakcji. Później ewentualnie mogą wyjść na ulice, żeby domagać się podwyższenia minimalnego świadczenia - stwierdza prof. Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC w Polsce.

Kto chce pracować po osiągnięciu wieku emerytalnego?

Analizując miejsce zamieszkania respondentów tylko w jednym przypadku widać więcej osób, które nie zamierzają pracować po osiągnięciu wieku emerytalnego. To dotyczy mieszkańców wsi i miejscowości liczących do 5 tys. mieszkańców. Deklaracje na "nie" stanowią 34,9 proc. odpowiedzi, a na "tak" - 32,3 proc. Niezdecydowanych jest 32,8 proc.

Z kolei analizując preferencje polityczne, można stwierdzić, że pracę po osiągnięciu wieku emerytalnego deklarują głównie wyborcy Koalicji Obywatelskiej 42,5 proc. oraz Lewicy 41,6 proc. Na drugim końcu zestawienia mamy PSL-KP - 21 proc.

O ile dłuższa praca zwiększa emeryturę?

- Im dłużej pracujemy, tym bardziej nam się to opłaca. Jeżeli odsuniemy w czasie przejście na emeryturę i zaczekamy z wnioskiem, nasze świadczenie będzie wyższe. Opóźnienie o rok przejścia na emeryturę, powoduje jej wzrost średnio o ok. 8 proc. - mówi Marlena Nowicka, rzecznik ZUS w Wielkopolsce.

We wszystkich placówkach ZUS funkcjonują stanowiska doradcy emerytalnego, który pomaga w podjęciu decyzji osobom, które wahają się w kwestii terminu zakończenia aktywności zawodowej. Doradca emerytalny wyjaśnia potencjalnym emerytom od czego zależy wysokość emerytury, a dodatkowo wylicza w kalkulatorze emerytalnym wysokość prognozowanego świadczenia w zależności od wskazanego przez nas momentu zakończenia aktywności zawodowej.

Nie przegap

Prawo do emerytury uzależnione jest wyłącznie od ukończenia wieku emerytalnego. Natomiast bez znaczenia jest długość ubezpieczenia. Konieczne jest jednak udowodnienie jakiegokolwiek okresu ubezpieczenia. Staż pracy nie ma wpływu na ustalenie prawa do emerytury, ale ma wpływ na jej wysokość.

Nowa emerytura stanowi równowartość kwoty będącej wynikiem podzielenia podstawy obliczenia emerytury przez średnie dalsze trwanie życia. Podstawę obliczenia emerytury stanowi kwota zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne zapisanych na indywidualnym koncie każdego ubezpieczonego w ZUS (od 1 stycznia 1999 roku) oraz zwaloryzowanego kapitału początkowego (za okres do 31 grudnia 1998 roku). Średnie dalsze trwanie życia to wielkość statystyczna, która określa przeciętny okres, jaki zazwyczaj upływa od ustalenia prawa do emerytury do dnia śmierci ubezpieczonego. Tablice trwania życia są ogłaszane corocznie przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Monitorze Polskim.

Rząd podjął decyzję w sprawie obostrzeń.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie