Każdy dodatkowy rok pracy to emerytura wyższa średnio o ok. 8 proc. Doradcy emerytalni ZUS pomogą podjąć decyzję osobom, które wahają się w kwestii terminu zakończenia aktywności zawodowej.
- Jeżeli będziemy mieli też do czynienia ze zwolnieniem z obowiązku odprowadzania podatku, to każdy dodatkowy rok pracy da kilka dodatkowych procent. To wszystko uzależnione jest od przychodu - mówi prezes ZUS.
Zasadą jest, że dłuższa aktywność zawodowa, a tym samym dalsze opłacanie składek emerytalnych, powoduje, że wzrasta kwota składek zapisanych na indywidualnym koncie ubezpieczonego. Dodatkowo kwota kapitału początkowego i składek zapisanych na indywidualnym koncie rośnie wskutek kolejnych waloryzacji.
Ponadto odkładając moment przejścia na emeryturę mamy wpływ na mniejszą liczbę miesięcy tzw. dalszego trwania życia, przez które dzielimy kapitał odłożony na koncie w ZUS. Zatem wysokie świadczenia to nic innego jak zwykła matematyka.
Tak możesz podwyższyć swoją emeryturę - sposoby
Z wyliczeń ZUS wynika, że każdy rok dłuższej aktywności zawodowej to wzrost przyszłego świadczenia średnio o ok. 8 proc., choć czasem jest to nawet 10 proc.! O czym trzeba wiedzieć w sprawie podwyższenia swoich emerytur? Zobacz w poniższej galerii.
