Żłobek jest jedną z najpopularniejszych form opieki nad dziećmi do 3. roku życia. Ta instytucja ułatwia rodzicom, szczególnie matkom po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym, powrót na rynek pracy i godzenie obowiązków zawodowych z rodzinnymi, a dziecku zapewnia bezpieczną opiekę, możliwość rozwoju i zabawy. W żłobku dziećmi opiekują się osoby z odpowiednim wykształceniem pedagogicznym lub psychologicznym, pielęgniarki, położne, a także osoby posiadające udokumentowane szkolenie. Pracownikami żłobka oraz wolontariuszami mogą być wyłącznie osoby niekarane.
Jakie dzieci mogą być przyjęte do żłobka?
W żłobku mogą przebywać dzieci od ukończenia 20 tygodnia do 3. roku życia. Warunki przyjmowania dzieci ustala w statucie żłobka podmiot tworzący żłobek – miasto, gmina lub podmiot prywatny, w zależności od tego, czy jest to instytucja publiczna czy niepubliczna.
- W statucie żłobka podmiot, który ten żłobek utworzył ustala także, jakie dzieci będą miały preferencje przy naborze – w szczególności dotyczy to dzieci niepełnosprawnych – o ile żłobek jest przystosowany do przyjmowania dzieci niepełnosprawnych (o danym rodzaju niepełnosprawności), a także dzieci z rodzin wielodzietnych. W przypadku nieobecności dziecka w żłobku dyrektor żłobka może przyjąć na miejsce tego dziecka na czas jego nieobecności inne dziecko, na podstawie umowy z jego rodzicami – wyjaśnia Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
Koszt i czas pobytu dziecka w żłobku
Dziecko może przebywać w żłobku do 10 godzin dziennie. W wyjątkowych sytuacjach, na wniosek rodzica i za dodatkową opłata, ten czas może zostać wydłużony. Żłobek zapewnia dzieciom wyżywienie adekwatne do jego wieku i zgodne z wymaganiami aktualnych norm żywienia dla populacji polskiej, opracowywanych przez Instytut Żywności i Żywienia im. prof. dra med. Aleksandra Szczygła w Warszawie. Jeśli dziecko jet karmione mlekiem matki, placówka zapewnia właściwe warunki do jego przechowywania i podawania.
Opłaty za pobyt i wyżywienie dzieci ponoszą rodzice. Stawki ustala podmiot tworzący żłobek, w placówkach publicznych – rada gminy w drodze uchwały. Zazwyczaj miesięczny koszt waha się od 500 do 800 zł.
Jak zapisać dziecko do żłobka? Oto, co musisz zrobić - sprawdź w galerii
Zapisy trwają cały rok. Pamiętaj, że każdy żłobek ma własne terminy i zasady rekrutacji. Możesz je sprawdzić w żłobku, na jego stronie internetowej oraz na stronie urzędu gminy lub miasta. Nie ma jednej procedury zapisu do żłobka. W niektórych żłobkach możesz zapisać dziecko osobiście, w innych – przez internet.
Lista żłobków
Listę żłobków znajdziesz w rejestrze żłobków na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS),w Biuletynie Informacji Publicznej swojego urzędu gminy lub miasta.
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przypomina, by przed oddaniem dziecka do żłobka koniecznie sprawdzić, czy jest wpisany do rejestru żłobków i klubów dziecięcych. W tym celu sprawdź wybrany żłobek w rejestrze lub skontaktuj się z gminą, w której ten żłobek się znajduje. Żłobki, które są wpisane do rejestru znajdują się pod nadzorem wójta, burmistrza lub prezydenta miasta w zakresie warunków i jakości opieki. Te, które nie są wpisane do rejestru działają nielegalnie, powierzenie dziecka opiece takiej placówki jest bardzo ryzykowne!
W rejestrze żłobków i klubów dziecięcych można znaleźć bardzo dużo ważnych dla rodzica informacji o żłobku – w szczególności dane adresowe żłobka, informacje o podmiocie, który ten żłobek prowadzi, dane kontaktowe, czyli adres e-mail i numer telefonu do żłobka, informacje o godzinach otwarcia instytucji, wysokości opłat, informację, czy żłobek jest dostosowany do potrzeb dzieci niepełnosprawnych, jak również informację o liczbie miejsc i liczbie dzieci zapisanych – co ułatwia szybką weryfikację, czy w danej instytucji są jeszcze wolne miejsca.
