MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tak wyglądały żłobki i przedszkola w czasach PRL. Oto, jak opiekowano się dziećmi pół wieku temu

OPRAC.:
Magdalena Walczak-Grudzka
Magdalena Walczak-Grudzka
W PRL-u żłobki i przedszkola były bardzo popularną placówką zapewniającą opiekę dzieciom. Powstawały często przy zakładach pracy czy fabrykach, by ułatwić młodym matkom powrót do pracy. Jak wyglądały? Zapraszamy w niezwykłą podróż w czasie. Zobacz teraz w naszej galerii, jak dawniej wyglądały żłobki i przedszkola w czasie PRL >>>>>
W PRL-u żłobki i przedszkola były bardzo popularną placówką zapewniającą opiekę dzieciom. Powstawały często przy zakładach pracy czy fabrykach, by ułatwić młodym matkom powrót do pracy. Jak wyglądały? Zapraszamy w niezwykłą podróż w czasie. Zobacz teraz w naszej galerii, jak dawniej wyglądały żłobki i przedszkola w czasie PRL >>>>>Narodowe Archiwum Cyfrowe
Tak wyglądały żłobki i przedszkola w czasach PRL. Placówki te cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Jak wyglądały? W jakich warunkach i w jaki sposób opiekowano się dziećmi w czasach PRL? Zapraszamy w niezwykłą podróż w czasie. Zobacz teraz w naszej galerii, jak dawniej wyglądały żłobki i przedszkola.

Tak wyglądały żłobki i przedszkola w czasach PRL

Żłobki i przedszkola w przeszłości bardzo różniły się od tych, które znamy i w których przebywają dzieci obecnie. Miały zapewnić opiekę i bezpieczeństwo maluchom, podczas gdy ich rodzice byli w pracy. Żłobki i przedszkola powstawały często przy zakładach pracy czy fabrykach. Miało to ułatwić młodym matkom powrót do pracy.

W Polsce przed laty funkcjonowały także tzw. żłobki tygodniowe. Rodzice zaprowadzali dzieci w poniedziałek rano, a odbierali w piątek lub sobotę, która była wówczas dniem pracującym. Istniały także żłobki całodobowe - uczęszczały do nich najczęściej dzieci rodziców pracujących na dwie zamiany. Na wsiach funkcjonowały też kilkutygodniowe żłobki sezonowe - dzieci spędzały w nich czas, gdy rodzice pracowali na przykład przy żniwach.

Teraz w placówkach dla dzieci znaleźć można mnóstwo kolorowych i przede wszystkim atestowanych zabawek, dzieci bawią się w wesołych salach, ich plan dnia wypełniony jest nie tylko zabawą, ale też zajęciami edukacyjnymi. Rodzice mogą nawet wybrać odpowiednią dietę dla swoich dzieci. A jak wyglądały żłobki i przedszkola w czasach PRL? Pamiętacie? A może sami chodziliście do takich?

Zajrzyj teraz do naszej galerii i przenieś się w czasie:

Tak wyglądały żłobki i przedszkola 50 lat temu - zdjęcia

W PRL-u żłobki i przedszkola były bardzo popularną placówką zapewniającą opiekę dzieciom. Dziś żłobki i przedszkola różnią się znacząco od tych, jakie funkcjonowały dawniej, między innymi w czasach PRL-u. Jak wyglądały żłobki i przedszkola w nich w minionej epoce? Zajrzyjcie do galerii i powspominajcie minione czasy.

Wiele osób wciąż pamięta, jak wyglądały żłobki i przedszkola przed laty. W niektórych miastach wciąż zachowały się oryginalne budynki, w których mieściły się przedszkola czy żłobki.

Zobacz teraz w naszej galerii, jak wyglądały dawniej żłobki i przedszkola:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska