
Lustro weneckie - co to znaczy?
Skąd się wzięło określenie "lustro weneckie"? Jest to raczej potoczna nazwa, powinno się mówić o lustrze fenickim albo bardziej fachowo - o lustrze bądź zwierciadle półprzepuszczalnym.
Nazwy lustro weneckie używa się prawdopodobnie dlatego, że w średniowieczu to włoskie miasto słynęło z luster o najwyższej jakości. Istnieje również teoria, że nazwa powstała przez podobieństwo do siebie słów "weneckie" i "fenickie". W innych krajach stosuje się bardzo różne nazewnictwo, np. w Niemczech mówi się o lustrach hiszpańskich, policyjnych czy szpiegowskich.

Lustro weneckie - jak działa?
Lustro weneckie (w dokładniej lustro fenickie) to szyba pokryta z jednej strony cieniutką warstwą metalu (najczęściej aluminium), dzięki czemu jedna strona odbija większość światła a druga je przepuszcza. Odbita ilość światła jest na tyle znaczna, że powstały obraz wygląda jak w zwykłym lustrze.
Z jednej strony jest to lustro (osoby widzą własne odbicie), a z drugiej - zwykłe okno. W ten sposób można obserwować, samemu nie będąc widzianym.
Wprawdzie światło z pokoju z którego się "podgląda" przenika przez lustro weneckie do drugiego pomieszczenia, jednak jest ono niedostrzegalne dla ludzkiego oka.

Kary za podglądanie i nagrywanie bez wiedzy nagrywanego
Podglądanie i nagrywanie bez wiedzy nagrywanego jest karalne!
Zgodnie z art. 191a § 1 K.k. "kto utrwala wizerunek nagiej osoby lub osoby w trakcie czynności seksualnej, używając w tym celu wobec niej przemocy, groźby bezprawnej lub podstępu, albo wizerunek nagiej osoby lub osoby w trakcie czynności seksualnej bez jej zgody rozpowszechnia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5".
Zgodnie z art. 190a. § 1. "kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3."
Ściganie przestępstwa następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Lustro weneckie w pokoju przesłuchań
Lustra weneckie są wykorzystywane między innymi w kryminalistyce. Podczas przesłuchania umieszcza się świadka w pokoju, w którym lustro posiada właściwości lustra weneckiego. Dzięki temu osoba przesłuchiwana widzi tyko i wyłącznie swoje odbicie, a ludzie stojący za lustrem są dla niej niezauważalni. Oni natomiast mają pełną swobodę w oglądaniu poczynań przesłuchiwanej osoby.
Na zdjęciu lustro weneckie w pokoju przesłuchań dla dzieci na komisariacie policji w Gdyni Redłowie.