
W przypadku wcześniaków szczególnie ważna jest bliskość, ponieważ taki maluszek krócej był w łonie matki.
Nieoceniony jest kontakt skóra do skóry. Taka pozycja uspakaja dziecko, zapewnia poczucie bezpieczeństwa, pobudza do pracy układ odpornościowy.

- Często obserwuję naturalny lęk rodziców wcześniaków, słyszę pytania o to, jak dalej będzie, kiedy ich maluszek nadrobi swoje straty, czy będzie zdrowy i czy będzie umiał pogodzić się z ewentualnymi opóźnieniami i chorobami? - mówi Danuta Przybyłko. - Jako położna z wieloletnim stażem, sugeruję próbę spojrzenia na dziecko takie, jakie ono jest w rzeczywistości, dostrzeganie jego cech i umiejętność, a nie myślenie o tym, jakie było w wyobrażeniach zanim się urodziło.

- Czas i cierpliwość rodziców, wsparcie ze strony rodziny i wsparcie położnej sprawiają, że rodzice potrafią szybko odnaleźć się w nowej rzeczywistości. I co więcej, doskonale dawać sobie w niej radę - dodaje Danuta Przybyłko.

„Położna na medal” to kampania społeczno-edukacyjna prowadzona od 2014 roku. Zwraca uwagę na kwestie związane z koniecznością podnoszenia standardów i jakości opieki okołoporodowej w Polsce poprzez edukację i promocję dobrych praktyk. Jej celem jest również podnoszenie świadomości społecznej na temat roli położnych w opiece okołoporodowej.