
Obowiązkowa kwalifikacja wojskowa dotyczy w tym roku około 230 tysięcy osób. Osoby wezwane muszą stawić się na komisji i przejść badania.

Organizacja kwalifikacji wojskowej w 2025 roku
Za organizację kwalifikacji wojskowych odpowiedzialni są wojewodowie wespół z szefami wojewódzkich sztabów wojskowych. Obowiązek stawiennictwa obejmie w tym roku około 230 tys. osób. Większość z nich to mężczyźni urodzeni w 2006 roku, ale nie tylko.

Tak przebiega kwalifikacja wojskowa 2025
Badanie podczas kwalifikacji obejmuje pomiar ciśnienia oraz kontrolę słuchu i wzroku, wagi i postawy. Osoby cierpiące na choroby przewlekłe muszą przedstawić dokumentację medyczną i – na żądanie komisji – wziąć udział w dodatkowych badaniach.
Młodych ludzi czeka również rozmowa z przedstawicielem WCR. Ten ostatni podejmuje decyzję o skierowaniu do odbywania czynnej służby wojskowej i wręcza zaświadczenie o uregulowanym stosunku do służby wojskowej. Osoby, które przeszły kwalifikację, automatycznie po 14 dniach zostają przeniesione do rezerwy (za wyjątkiem tych z orzeczoną czasową niezdolnością do służby).

Kwalifikacja wojskowa 2025 - wezwania dla mężczyzn urodzonych w 2006 roku
W ramach kwalifikacji wojskowej 2025, wezwania do stawienia się otrzymają mężczyźni urodzeni w 2006 roku. To oni są główną grupą objętą tegorocznymi procedurami.