https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tak przebiega kwalifikacja wojskowa w marcu 2025. Wiemy, kto dostaje teraz wezwania

mm
Za organizację kwalifikacji wojskowych odpowiedzialni są wojewodowie wespół z szefami wojewódzkich sztabów wojskowych. Obowiązek stawiennictwa obejmie w tym roku około 230 tys. osób. Większość z nich to mężczyźni urodzeni w 2006 roku, ale nie tylko.
Za organizację kwalifikacji wojskowych odpowiedzialni są wojewodowie wespół z szefami wojewódzkich sztabów wojskowych. Obowiązek stawiennictwa obejmie w tym roku około 230 tys. osób. Większość z nich to mężczyźni urodzeni w 2006 roku, ale nie tylko. Archiwum GL
Kwalifikacja wojskowa 2025 to obowiązek, który dotyczy około 230 tysięcy osób. Proces ten ma na celu wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej oraz ocenę zdolności do pełnienia służby wojskowej. W artykule przedstawiamy szczegóły dotyczące terminów, procedur oraz osób, które muszą stawić się na komisji.

Terminy kwalifikacji wojskowej w 2025 roku

Kwalifikacja wojskowa w 2025 roku rozpoczyna się 1 lutego i potrwa do 30 kwietnia. Takie daty zostały ustalone w rozporządzeniu Ministerstwa Obrony Narodowej. Proces ten jest kluczowy dla zapewnienia, że wszyscy potencjalni rekruci zostaną odpowiednio zarejestrowani i ocenieni pod kątem ich zdolności do służby wojskowej.

Celem kwalifikacji wojskowej jest nie tylko wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej, ale także określenie zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby wojskowej. Jak tłumaczy Wojskowe Centrum Rekrutacji:

"Celem kwalifikacji wojskowej jest wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej oraz określenie zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby wojskowej osób podlegających obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej oraz tych, które zgłosiły się w trybie ochotniczym do pełnienia służby wojskowej, a mają ukończony 18 rok życia."

Kto musi stawić się na kwalifikację wojskową 2025?

Chociażby w Kujawsko-Pomorskiem kwalifikacja wojskowa rozpoczyna się 3 lutego i potrwa do 30 kwietnia. Wojskowe Centrum Rekrutacji w Bydgoszczy informuje, że proces ten obejmuje szereg badań i rozmów, które mają na celu ocenę zdolności do służby wojskowej.

Podczas kwalifikacji wojskowej przeprowadzane są badania, które obejmują pomiar ciśnienia, kontrolę słuchu i wzroku, a także ocenę wagi i postawy. Osoby cierpiące na choroby przewlekłe muszą przedstawić odpowiednią dokumentację medyczną i mogą być zobowiązane do dodatkowych badań na żądanie komisji.

Młodzi ludzie, którzy stawią się na kwalifikację, będą również musieli odbyć rozmowę z przedstawicielem Wojskowego Centrum Rekrutacji. To właśnie ten przedstawiciel podejmuje decyzję o skierowaniu do odbywania czynnej służby wojskowej i wręcza zaświadczenie o uregulowanym stosunku do służby wojskowej. W poniższej galerii zobaczcie, kto dostanie wezwania na kwalifikacje wojskową w okresie luty - kwiecień 2025.

Po przejściu kwalifikacji, osoby te automatycznie po 14 dniach zostają przeniesione do rezerwy, z wyjątkiem tych, którym orzeczono czasową niezdolność do służby.

Organizacja i odpowiedzialność za kwalifikację wojskową

Za organizację kwalifikacji wojskowych odpowiedzialni są wojewodowie wraz z szefami wojewódzkich sztabów wojskowych. W 2025 roku obowiązek stawiennictwa obejmie około 230 tysięcy osób. Większość z nich to mężczyźni urodzeni w 2006 roku, ale nie tylko.

Proces kwalifikacji wojskowej jest istotnym elementem systemu obronnego kraju, zapewniającym, że wszyscy potencjalni rekruci są odpowiednio zarejestrowani i ocenieni pod kątem ich zdolności do pełnienia służby wojskowej. Dzięki temu możliwe jest utrzymanie odpowiedniego poziomu gotowości obronnej kraju.

Warto zaznaczyć, że kwalifikacja wojskowa nie jest jedynie formalnością, ale ważnym etapem w życiu młodych ludzi, którzy mogą w przyszłości pełnić służbę wojskową. Dla wielu z nich jest to pierwszy kontakt z wojskiem i okazja do zrozumienia, jakie wymagania stawia przed nimi służba wojskowa.

Konsekwencje niestawienia się na kwalifikację wojskową

Za niestawienie się na kwalifikację wojskową grozi grzywna lub przymusowe doprowadzenie przez policję, zgodnie z przepisami Ustawy o obronie ojczyzny. Kolejnym restrykcyjnym obowiązkiem, obowiązującym od 13 stycznia, jest nakaz stawienia się w wyznaczonej jednostce w ciągu 6 godzin od otrzymania wezwania.

Osoby, które tego nie spełnią w czasie mobilizacji lub wojny, podlegają karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 3 lata, zgodnie z rozporządzeniem ministra obrony. W przypadku unikania obowiązku służby wojskowej, kara może wynieść nawet 5 lat pozbawienia wolności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska