https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zetnij bez o tej porze, a będzie długo stał w wazonie. Tak przedłużysz trwałość pachnącego bukietu z bzu

Katarzyna Piojda
Lilaki lubią regularne przycinanie (robi się to zaraz po kwitnieniu). Ścinanie kwitnących gałązek również jest z pożytkiem dla krzewu.
Lilaki lubią regularne przycinanie (robi się to zaraz po kwitnieniu). Ścinanie kwitnących gałązek również jest z pożytkiem dla krzewu. Katarzyna Laszczak
Bukiet bzu to wspaniała ozdoba mieszkania. Pięknie pachnące kwiaty w tym roku cieszą już pod koniec kwietnia, będziemy mieć na nie również kilka tygodni maja. Gałązki bzu – a właściwie lilaka – bo taka jest poprawna nazwa tego krzewu, mogą stać w wazonie naprawdę długo. Ale trzeba zadbać o kilka rzeczy. Tak przedłużysz trwałość bukietu z bzu.

Spis treści

Dla trwałości bukietu ważna jest pora ścinania bzu

Kiedy więc ścinać bez na bukiet? – Bez powinniśmy ścinać albo wcześnie rano, albo pod wieczór – mówi Jarosław Mikietyński, wieloletni ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, a obecnie Ogrodu Botanicznego Krajowego Centrum Roślinnych Zasobów Genowych IHAR-PIB. – Ten, zrywany w ciągu dnia, może potem krócej wyglądać świeżo. Gałązki należy ucinać ostrym nożem albo sekatorem, a nie urywać.

Zrób to, zanim włożysz gałązki bzu do wody

Dolne listki warto usunąć, dzięki czemu wyeliminujemy ryzyko gnicia tych listków w wodzie. To z kolei mogłoby powodować brzydki zapach wody i prowadzić do tego, że bukiet przetrwałby krótko. Przed włożeniem bzu do wazonu z wodą powinniśmy jeszcze przyciąć jego gałązki pod skosem. Są i tacy, którzy zmiażdżą końcówki gałązek bzu. Najlepiej zrobić to już w domu, tuż przed włożeniem bzu do wody. Końcówki można rozbić młotkiem, tłuczkiem do mięsa itp.

Sparz dolne końcówki gałązek bzu

Kolejna rada ogrodnika: – Gałązki bzu dobrze jest zanurzyć we wrzątku na 20 sekund, maksymalnie pół minuty, a potem włożyć do wazonu. Do wody można dodać odżywkę, żeby kwiaty dłużej zachowały swój wygląd. Dobrym dodatkiem do wody jest również aspiryna, która przedłuża trwałość kwiatów. Dowiedz się więcej o tym, jak stosować aspirynę do kwiatów ciętych i nie tylko.

Zmieniaj wodę w wazonie, a bez postoi długo

W przypadku gałązek bzu ważna jest regularna wymiana wody w wazonie. – Bukietom z bzu powinniśmy wymieniać ją raz dziennie, może być nawet 2 razy w ciągu dnia – podkreśla Mikietyński. – Przy każdorazowej wymianie wody warto obmyć śliskie końcówki gałązek i je delikatnie obciąć. Niektórzy nie wymieniają wody, lecz ją tylko dolewają, bo bez potrzebuje dużo wody.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dom i nieruchomości

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

Co zrobić, gdy bez więdnie?

Gdy natomiast bez więdnie, mimo świeżej wody, można zafundować mu swoistą kąpiel. To znaczy: na około 2 godziny włożyć go całego do miski z zimną wodą. Po tym czasie należy go delikatnie otrzepać z wody i ponownie wstawić do wazonu. W ten sposób można również potraktować bez, który „w drodze” między kupnem lub ścięciem a włożeniem do wazonu, stracił nieco wigoru.

Polecjaka Google News - RegioDom

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

o
ogrodnik
Lepiej dodać cukru do wody.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Jajko na miękko. Przy tych chorobach lepiej unikać jajka w tej formie

Jajko na miękko. Przy tych chorobach lepiej unikać jajka w tej formie

Tragiczny finał wypadku w Grudziądzu. Zmarła potrącona rowerzystka

Tragiczny finał wypadku w Grudziądzu. Zmarła potrącona rowerzystka

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska