Należysz do osób, które często robią pranie, zmywają naczynia wyłącznie przy pomocy zmywarki, mają włączony non-stop telewizor? Nic dziwnego, że Twoje rachunki za prąd są wysokie. Wśród tych urządzeń znajdują się takie, które pobierają stosunkowo dużo energii do działania, czyli tzw. prądożercy.
Tak sprawdzimy, które sprzęty to najwięksi "prądożercy"
Wystarczy prosta matematyka i kilka informacji, które damy radę znaleźć w internecie. Są to:
- taryfa prądu i cennik naszego sprzedawcy, który znajdziemy w fakturze za prąd lub na stronie firmy;
- czas pracy urządzenia;
- moc urządzenia (podaną w watach lub kilowatach) – znajdziemy w opisie lub na etykiecie produktu oraz na stronie producenta.
Dla naszych obliczeń przyjmiemy aktualną stawkę w taryfie G11 jednej z największych polskich spółek energetycznych, która wynosi 0,5092 zł/kWh. Przeciętna zmywarka zużywa około 1800 watów na godzinę. Jaki to będzie koszt w skali miesiąca oraz roku, jeśli codziennie myjemy za jej pomocą naczynia, co zajmuje 60 minut? Wystarczy, że pomnożymy dzienne zużycie energii elektrycznej (najlepiej w kWh) przez cenę za 1 kWh, a następnie przez analizowany okres. Dla naszego przykładu będzie to wynosić:
- 1.8 kWh x 0.51 zł/kWh = (po zaokrągleniu) 92 groszy – to opłata za godzinę pracy naszej zmywarki.
Mnożąc tę liczbę przez dni w miesiącu (zakładamy dla ułatwienia, że miesiąc ma 30 dni), uzyskamy koszt około 27 zł. A to w skali roku daje koszt blisko 355 złotych. Powyższe wyliczenie odnosi się wyłącznie do zużytej energii elektrycznej (liczonej w kWh), bez opłat dodatkowych (jak opłata dystrybucyjna), które składają się na całkowite opłaty za prąd.
O tym pamiętaj kupując nowe sprzęty
Kiedy planujemy kupić nowy sprzęt RTV lub AGD, zwróćmy szczególną uwagę na informację na temat klasy energetycznej określa ona pobór prądu przez urządzenia. Sprzęty sklasyfikowane w kategorii A są najbardziej energooszczędne, a tym samym często najbardziej zaawansowane. Te oznaczone literką G są najmniej efektywne, czyli cechujące się najbardziej negatywnym wpływem na środowisko.
- Jak można się domyślić, urządzenia z kategorii A, B czy C będą droższe niż inne, ale z drugiej strony inwestując w ich zakup, możemy znacząco zaoszczędzić na zużyciu energii. Dlatego już na etapie zakupu niezbędnych sprzętów należy wziąć pod uwagę stale rosnące koszty za media i podjąć decyzję. Może się tak zdarzyć, że większy wydatek przy zakupie sprzętu AGD z kategorii A zwróci nam się na przestrzeni kilu lat, ponieważ spowoduje obniżenie rachunków za prąd - przekonuje Marcin Siemienowicz, ekspert Intrum.
Są też proste domowe triki, które pozwolą zaoszczędzić prąd. Pokazujemy je w poniższej galerii.