
Tak jest obchodzona Wielkanoc na Ukrainie
Wielkanoc, czyli prawosławna Pascha, przypada tutaj kilkanaście dni po świętach obchodzonych w Polsce. Pascha to jedno z najbardziej uroczystych świąt prawosławnego kalendarza liturgicznego. Symbolami ukraińskiej Wielkanocy są zdobione jajka i babka. Tym, co z pewnością na długo zapada w pamięć, jest piękny ukraiński śpiew, nie tylko w cerkwiach, ale i na ulicach w wykonaniu babuszek.
Świąteczne obchody nierozerwalnie wiążą się ze święceniem pokarmów, które jest jeszcze bardziej spektakularne niż w Polsce. Malownicze, kolorowe i po brzegi wypełnione kosze są ustawiane na posadzce dziedzińca cerkwi w oczekiwaniu na popa. Zwykle są one przystrojone finezyjnymi dodatkami. Wedle tradycji poświęcony pokarm ma wystarczyć na cały Tydzień Paschalny.

Tak jest obchodzona Wielkanoc w Stanach Zjednoczonych
Amerykanie większą wagę przywiązują do świąt Bożego Narodzenia i Dziękczynienia, a Wielkanoc ograniczają do wesołych obchodów w Wielką Niedzielę. Najbardziej znana zabawa odbywa się w ogrodach Białego Domu. Co roku kilka tysięcy szczęśliwców, którzy wygrali bilet wstępu, toczy ugotowane jaja (Easter Egg Roll) w wyścigu o drewnianą pisankę z podpisem prezydenta. Podobne spotkania odbywają się także w innych częściach kraju w mniejszych i większych grupach.
Innym ciekawym zwyczajem są lokalne konkursy na najbardziej oryginalne nakrycie głowy (Easter Bonnet). Tworzone są fikuśne kapelusze pełne barwnych elementów, zdobione kwiatami czy kurczakami.

Tak jest obchodzona Wielkanoc w Australii
Wielkanoc w Australii nierozerwalnie łączy się z kulturą farmerską. W tym czasie odbywa się słynne Sydney Royal Easter Show. Prezentowane są zwierzęta, rośliny, rękodzieło i produkty lokalne. Odbywają się też pokazy cyrkowe, koncerty i zabawy dla dzieci.
Duże przywiązanie do przyrody przejawia się także w bojkocie wielkanocnego zajączka. Te uszate zwierzęta wyrządzają ogromne szkody gospodarcze australijskim farmerom. Dlatego też od początku lat 90. ruszyła antyzajęcza kampania promująca kontynentalnego futrzaka - Wielkoucha króliczego (Bilby) jako przyjaciela najmłodszych podrzucającego im świąteczne łakocie.