104. rocznica powrotu Grudziądza w granice Polski
Już w najbliższy wtorek w Grudziądzu świętować będziemy 104. rocznicę powrotu Grudziądza w granice Polski.
23 stycznia 1920 roku, do Grudziądza wkroczyło wojsko polskie. Po 148. latach zaboru pruskiego nasze miasto ponownie znalazło się w granicach Polski. Ówczesny prezydent miasta Józef Włodek wojska gen. Stanisława Pruszyńskiego witał najpierw na przejeździe kolejowym, w okolicach dzisiejszej bursy szkół, a później podczas uroczystości na Rynku.
Polecamy rozmowę z naszego archiwum: - Przejęcie Grudziądza 23 stycznia 1920 r. przypominało bardziej wycieczkę niż operację wojskową - opowiada historyk Mariusz Żebrowski
I we wtorek, 23 stycznia, w 104. rocznicę tych wydarzeń, właśnie na Rynku w Grudziądzu, odbędzie się główna uroczystość z okazji powrotu Grudziądza w granice Polski.
Uroczystości 23 stycznia 2024 w Grudziądzu
Najpierw o g. 11, pod pomnikiem Żołnierza Polskiego obejrzymy występ artystyczny przygotowany przez młodzież z IV LO. A kwadrans później rozpocznie się uroczystość patriotyczna z ceremoniałem wojskowym.
Wcześniej, na g. 9.40 zaplanowano złożenie kwiatów pod pomnikiem marsz. J. Piłsudskiego, a na g. 10 mszę w intencji Grudziądza w bazylice.
Uwaga: W czasie uroczystości na Rynku, w g. 11-12.30 wstrzymany zostanie ruch tramwajów między al. 23 Stycznia a osiedlem Tarpno. Kursować będą tramwaje T3, między os. Rządz a dworcem PKP.
Zaplanowano też zmiany w ruchu samochodów. Już w poniedziałek (22 stycznia ) w godzinach popołudniowych zamknięty zostanie dojazd ul. Kościelną do Rynku. Objazd wyznaczono poprzez ul. Tkacką, ul. Starą w kierunku Rybnego Rynku.Ta zmiana ma obowiązywać do g. 13.
O tym jak Grudziądz, w 1920 roku wracał w granice Polski posłuchać możemy w muzeum, o g. 13. Wykład na ten temat wygłosi historyk Dawid Schoenwald. Wstęp wolny.
Oczywiście, nie zabraknie akcentu kulturalnego. W tym roku będzie nim koncert „Wolność zapisana w nutach” w teatrze. Piosenki patriotyczne śpiewać będą chór The G Singers pod dyrekcją Aleksandry Drozdeckiej, przy akompaniamencie Orkiestry Salonowej Moderato pod dyrekcją Orlina Bebenow. Muzycy będą zapraszali publiczność do wspólnego śpiewania pieśni, które dodawały Polakom nadziei w czasach, gdy nadciągała upragniona wolność. Niestety, biletów (były wydawane bezpłatnie) na to wydarzenie już nie ma.
Natomiast w Bibliotece Miejskiej przy ul. Legionów już można oglądać wystawę „Grudziądz 1920” ze zbiorów biblioteki. Ekspozycja będzie czynna do 29 stycznia.
Zachęcamy też do obejrzenia archiwalnego filmu, w którym Mariusz Żebrowski opowiada o wydarzeniach z 23 stycznia 1920 roku.
A film na ten temat Biblioteki Miejskiej przeznaczony dla najmłodszych grudziądzan obejrzeć można tutaj
