MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tak waloryzacja emerytur wpływa na abonament RTV. Wiemy, kto zostaje zwolniony z opłaty

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Jeżeli formalności na poczcie załatwimy w kwietniu, to abonamentu RTV nie będziemy musieli płacić od maja.
Jeżeli formalności na poczcie załatwimy w kwietniu, to abonamentu RTV nie będziemy musieli płacić od maja. Łukasz Gdak
W Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji wyjaśniają, że zwolnienie od opłat przysługuje m.in. osobom, które ukończyły 60 lat oraz mają prawo do emerytury. Wysokość emerytury brutto nie może przekraczać 50 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w Polsce.

W 2022 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej wzrosło i wynosiło 6346,15 zł brutto. W czerwcu 2023 roku to wynagrodzenie wynosiło 7333,73 złotych, a 50% tego wynagrodzenia to 3 666 złotych. Emerytury brutto poniżej tej kwoty dają więc zwolnienie z opłat abonamentowych.

W naszych materiałach często wspominamy już o waloryzacji emerytur 2024. Po każdej waloryzacji warto zatem zajrzeć do swojej decyzji i sprawdzić, czy należy się nam ulga. Jeśli się na nią załapiemy, to formalności związane ze zwolnieniem z opłacania abonamentu RTV można załatwić w dowolnym urzędzie pocztowym. Sprawę wyjaśniamy tutaj w materiale: dotyczącym zwolnień z opłat abonamentowych.

Kto nie musi płacić abonamentu RTV

Nie tylko seniorzy mający co najmniej 60 lat i emeryturę niższą niż 3173,08 zł brutto nie muszą płacić abonamentu RTV. Lista zwolnionych z opłat jest długa.

Za RTV nie muszą płacić m.in. osoby po 75. roku życia, bezrobotni, osoby co do których orzeczono o zaliczeniu do I grupy inwalidów lub o całkowitej niezdolności do pracy. Zwolnieni z opłat są też pobierający świadczenie przedemerytalne, zasiłek przedemerytalny oraz zasiłek dla opiekuna określony w Ustawie z 4 kwietnia 2014 roku o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów.

Abonamentu RTV uiszczać nie muszą również pobierający świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy lub otrzymujący rentę socjalną z ZUS lub innego organu emerytalno-rentowego.

Opłaty za oglądanie publicznych mediów w tym roku nie muszą wnosić również osoby niesłyszące, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu (mierzone na częstotliwości 2 000 Hz o natężeniu od 80 dB), osoby niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15 proc., inwalidzi wojenni i wojskowi, kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi oraz członkowie rodzin pozostałych po kombatantach będących inwalidami wojennymi lub wojskowymi.

Jak załatwić formalności na poczcie związane z abonamentem RTV?

Zwolnienie z opłat abonamentowych nie następuje z urzędu. Osoby uprawnione muszą w dowolnym urzędzie pocztowym dopełnić formalności. Na miejscu trzeba wypełnić specjalny formularz i oświadczenie, że jeśli stracimy prawo do zwolnienia z opłat, to natychmiast poinformujemy o tym pocztę.

Nie przegap

Zwolnienie od opłat abonamentowych przysługuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dopełnimy formalności w urzędzie pocztowym. Np. jeżeli niezbędne formalności załatwimy w sierpniu, to uprawnienia do zwolnienia uzyskamy od września 2023 roku.

Ile czasu na uregulowanie zaległego abonamentu RTV

Osoby, które nie zostały zwolnione z opłat, muszą je wnosić w 2023 roku. Jeśli nie dopełnią tego obowiązku, mogą się spodziewać wezwania do zapłaty z Poczty Polskiej.

Na uregulowanie całej zaległości adresat ma 7 dni. Jeśli tego nie zrobi, to egzekwowanie zadłużenia następuje na podstawie tytułu wykonawczego przekazanego do właściwego urzędu skarbowego, któremu podlega osoba mająca zadłużenie.

Zaległy abonament RTV fiskus może ściągać np.:

  • z nadpłaty podatku dochodowego,
  • z rachunku bankowego,
  • poprzez komornika,
  • z emerytury,
  • z pensji.
od 7 lat
Wideo

Czy w Boże Ciało możesz zrobić przelew lub zakupy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska