Spis treści
Tak może wyglądać "cichy zawał serca" - oto pierwsze oznaki
Zawał serca to zagrażający życiu stan. Według badań ktoś na świecie ma zawał serca co 40 sekund. Dane te dotyczą jednak osób zdiagnozowanych.
Sprawdź koniecznie
Objawy zawału serca są doskonale znane: to ból w klatce piersiowej, często przechodzący do lewej ręki. Okazuje się jednak, że zawał serca nie zawsze wygląda dramatycznie. Zawał może przyjść po cichu, nie dając charakterystycznych objawów. W niektórych przypadkach można nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że właśnie przechodzi się tzw. "cichy zawał serca".
Cichy zawał serca, nazwany przechodzonym zawałem serca lub utajonym zawałem serca, nie daje jednoznacznych symptomów, przez co wyjątkowo trudno go rozpoznać. Objawy "cichego zawału serca" są często ignorowane, zwłaszcza jeśli szybko mijają.
Jeśli podejrzewamy, że przeszliśmy "cichy zawał serca", warto sprawdzić stan swojego serca poprzez:
- badanie EKG - prawie zawsze po cichym zawale na sercu powstaje blizna;
- rezonans magnetyczny (MR) - lekarze szukają zmian typowych dla stanu po zawale a także precyzyjnie określają rozmiary i lokalizację szkód;
- badanie krwi, w szczególności stężenia d-dimerów - ich podwyższony poziom może wskazywać na przebyty zawał serca.
Prawie połowa osób, które przeszły zawał serca, nie zdaje sobie z tego sprawy! Istnieją jednak pewne oznaki, które świadczą o tym, że miałeś "łagodny" czy "cichy" zawał serca.
Cichy zawał serca - oto pierwsze ważne objawy
Tzw. "cichy" czy "łagodny" zawał serca może grozić każdemu, jednak najbardziej osobom, które:
- mają nadciśnienie,
- mają wysoki poziom cholesterolu,
- cierpią na cukrzycę,
- doświadczają silnego stresu,
- mają nadwagę,
- są w podeszłym wieku.
Zawał serca jest bardzo groźny. Znajomość znaków ostrzegawczych, które świadczą często o łagodnym zawale serca, mogą wiele zmienić. Podczas zawału serca liczy się każda minuta. Szybkie leczenie może zmniejszyć uszkodzenia, które może spowodować zawał a często wręcz uratować życie. Zdaniem lekarzy kluczowe znaczenie w przypadku zawału serca ma wczesna interwencja a pierwszym krokiem jest rozpoznanie objawów.
Takie objawy mogą wskazywać "cichy zawał serca" - lista
Warto poznać kilka oznak, które zdaniem lekarzy mogą świadczyć o tzw. "cichym" czy "lekkim" zawale serca. Te objawy mogą wskazywać na "cichy zawał serca". Oto najważniejsze oznaki, których nie wolno lekceważyć - poznaj je teraz w naszej galerii: